Władza kobiet w Kościele

Nie chodzi o to, co mówią feministki. Chodzi o to, co mówi Duch Święty.

Gdy w czerwcu bieżącego roku abp Stanisław Gądecki ustanowił kolejnych nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej dla archidiecezji poznańskiej, wybuchła sensacja z posmakiem skandalu. Media podały, że wśród uprawnionych do rozdawania Ciała Pańskiego są 54 kobiety. Potem okazało się, że wszystkie są zakonnicami, co trochę uspokoiło oburzonych, ale przecież nie musiałyby nimi być, bo od niedawna przepisy zezwalają na ustanowienie szafarkami (i nie tylko) także świeckich katoliczek.

Chodzi o decyzję papieża Franciszka ze stycznia 2021 roku o zmianie zapisów Kodeksu Prawa Kanonicznego, która pozwoliła na dostęp kobiet do służby Słowa i ołtarza. Ojciec Święty ustalił wtedy, że posługi lektoratu i akolitatu będą odtąd otwarte również dla kobiet.

Nie jest to łatwe do przyjęcia dla wielu katolików, szczególnie w Polsce. „Kobiety nie mogą być szafarkami, dlatego że tak chciał Chrystus! Gdy nasz Zbawiciel ustanawiał Eucharystię podczas ostatniej wieczerzy, w Wieczerniku nie było kobiet. Nie zaprosił Marii Magdaleny, Marty, nawet swojej matki, byli tylko On i apostołowie” – pisała w liście do redakcji wzburzona czytelniczka. Autorka listu popełniła błąd, utożsamiając święcenia kapłańskie z posługami i czynnościami liturgicznymi. Podobne błędy są przyczyną wielu nieporozumień, powstających w kontekście zmian, jakie Kościół wprowadza od początku swojego istnienia. Wynika to z faktu, że forma bywa mylona z treścią, mylą się także przykazania Boże z przykazaniami kościelnymi. Tych pierwszych Kościół zmieniać nie może, te drugie może modyfikować – i robi to. Nie zawsze łatwo jest dostrzec granicę między jednymi a drugimi, co rodzi wśród wiernych niepokoje.

W ostatnim czasie najczęstsze sprzeciwy dotyczą decyzji Franciszka właśnie w odniesieniu do roli kobiet w Kościele. Chodzi przede wszystkim o wspomniane dopuszczenie ich do posług stałego lektoratu i akolitatu, a także – co nastąpiło niedawno – do pełnienia kierowniczych funkcji w instytucjach kościelnych i udziału w wyborze biskupów.

Liczni katolicy widzą w tych posunięciach zdradę Ewangelii i nauczania Kościoła. W rzeczywistości jednak zarzuty te są bezpodstawne. Nie ma w decyzjach papieża niczego, co byłoby niezgodne z jego uprawnieniami.

Nie będą kapłanami

Przyjrzyjmy się konkretom. Kwestia lektoratu nie wzbudziła szczególnych emocji, ponieważ kobiety czytające lekcje w czasie Mszy św. nie są żadną nowością. Lektorat co prawda jest urzędowym przeznaczeniem danej osoby do takiej funkcji i nie sprowadza się tylko do czytania podczas liturgii słowa, ale dla osób z zewnątrz niewiele to zmienia.

Co innego akolitat. Osoby, które tę posługę otrzymały, mogą nie tylko udzielać Komunii św., ale także m.in. przygotowywać w czasie Mszy naczynia liturgiczne i puryfikować je oraz wystawiać Najświętszy Sakrament.

Wiadomość, że funkcje te są dostępne także dla kobiet, zelektryzowała wiele środowisk w Kościele, wywołując liczne komentarze – często nieprzychylne. Dominuje argument, że „tego w Kościele nie było”, a podstawą obaw jest opinia, że wszystko to jest tworzeniem gruntu pod udzielanie święceń kapłańskich kobietom.

Franciszek kilkukrotnie podkreślał, że kapłaństwo kobiet nie wchodzi w grę. „Te drzwi są zamknięte, Jan Paweł II ten problem rozwiązał w sposób definitywny” – mówił już w 2013 roku. Nawiązywał do listu apostolskiego Ordinatio sacerdotalis z roku 1994 r., w którym papież z Polski rozstrzygnął tę kwestię, używając formuły ex cathedra: „Aby zatem usunąć wszelką wątpliwość w sprawie tak wielkiej wagi, która dotyczy samego Boskiego ustanowienia Kościoła, mocą mojego urzędu utwierdzania braci (por. Łk 22,32) oświadczam, że Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom oraz że orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła uznane za ostateczne”.

Prawdą jest, że pomimo tak jednoznacznej wypowiedzi w środowiskach „postępowych” podnoszą się głosy kwestionujące prawomocność orzeczenia św. Jana Pawła II. Zdaniem niektórych nie spełnia ono kryteriów wypowiedzi ex cathedra, a zatem inny papież bądź sobór mogą to zmienić.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5