Nigeria: zabito kolejnych dwóch księży

Według Open Doors, Nigeria znajduje się na 7. miejscu na świecie pod względem prześladowań chrześcijan.

Terror i prześladowania chrześcijan w Nigerii zbierają kolejne żniwo. W weekend zabitych zostało dwóch księży katolickich. W niedzielę w stanie Edo w południowej Nigerii uprowadzono i pozbawiono życia ks. Christophera Odia. Dzień wcześniej na północy kraju, w stanie Kaduna terroryści zabili ks. Vitusa Borogo.

Ksiądz Odia wychodził rano na niedzielną Mszę do swojego kościoła św. Michała Ikabigbo w Ikabigbo. W pewnym momencie na plebanię włamali się bandyci, którzy uprowadzili duchownego. Szczegóły zajścia nie są znane.

„Z ciężkim sercem, ale z całkowitym poddaniem się woli Bożej, ogłaszamy śmierć naszego kapłana, ks. Christophera Odia, który został zabity przez porywaczy po tym, jak został porwany dziś rano” – napisano w oświadczeniu diecezji.

Ks. Odia był administratorem kościoła św. Michała w Ikabigbo, a także dyrektorem katolickiej szkoły średniej. Miał 41 lat.

W sobotę doszło z kolei do napaści na wioski i farmę w Kajama wzdłuż drogi prowadzącej z Kaduny do Kachii. W wyniku napadu zastrzelony został ks.Vitus Borogo. Był kapelanem wspólnoty katolickiej na Politechnice Stanowej w Kadunie i przewodniczącym Nigeryjskiego Stowarzyszenia Katolickich Księży Diecezjalnych (NCDPA), oddziału w Kadunie. Miał 50 lat. Kondolencje rodzinie zmarłego i społeczności, w której udzielał się duchowny, złożył abp Matthew Man-Oso Ndagoso.

W ostatnich tygodniach w Nigerii z rąk ekstremistów i walczących gangów zginęły dziesiątki ludzi, w tym wielu chrześcijan. W Zesłanie Ducha Świętego w wyniku zamachu na kościół w Owo zginęło ponad 40 osób. Kilka dni później dokonano kolejnej masakry w Kaduna, gdzie odebrano życie ponad 30 osobom. Na porządku dziennym są porwania dla okupu. Według Open Doors, Nigeria znajduje się na 7. miejscu na świecie pod względem prześladowań chrześcijan.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10