Podróż papieża do Kanady to kolejny krok ku pojednaniu i uzdrowieniu

Zbliżająca się papieska podróż do Kanady prawie w całości wypełniona będzie spotkaniami z przedstawicielami ludności rdzennej.

Wizyta ma być kolejnym etapem na drodze pojednania, po tym, jak w kwietniu Ojciec Święty publicznie poprosił o przebaczenie za grzech wykorzystywania dzieci tubylców w szkołach rezydencjalnych. Kanadyjski rząd powierzył je Kościołowi pod koniec XIX w.

Rektor Papieskiego Kolegium Kanadyjskiego w Rzymie przyznaje, że pojednanie i uzdrowienie ran wymaga czasu, ale początek jest obiecujący. „Dialog został zainicjowany, a ludność rdzenna będzie miała dobrą okazję, aby wyrazić swój ból z powodu doznanych ran” – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Jarosław Kaufmann. 

„Za wcześnie by mówić, że coś się zmieniło. Postawiono pierwsze kroki, ale uzdrowienie wymaga czasu, zwłaszcza uzdrowienie serc. Wspaniale, że został nawiązany dialog i odbędzie się ponowne spotkanie. Istotne jest to, że Papież przyjedzie, a potem, czy coś się zmieni, to już zależy głównie od nas, Kanadyjczyków. Nie jest to łatwy proces, ponieważ mówimy o ranach, gniewie i smutku, ale myślę, że jest w nas wola uzdrowienia. To wymaga czasu – powiedział papieskiej rozgłośni ks. Jarosław Kaufmann. – Papież pokazał, że nie wystarczy przeprosić i przebaczyć, konieczne jest, by się spotkać, porozmawiać, wysłuchać i być razem. Franciszek zawsze podkreśla, jak ważne jest spotkanie z ludźmi, umożliwienie im wyrażenia swojego bólu. Ojciec Święty chce przede wszystkim słuchać i być z ludnością tubylczą. Myślę, że to rdzenni mieszkańcy będą się bardziej angażować, a Kanadyjczycy obserwować. Bardzo ważne będzie zrozumienie, że dialog i relacja między chrześcijanami a ludnością tubylczą są możliwe, oraz że możemy żyć razem w tym pięknym kraju, jakim jest Kanada.“

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAPIEŻ, ŚWIAT

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10