Kenijski franciszkanin, brat Peter Tabichi, uczący przedmiotów ścisłych w Keriko Secondary School we wsi Pwani, niedaleko Nakuru, został ogłoszony zwycięzcą nagrody dla wybitnego nauczyciela Commonwealth Education Awards 2022.
Ogłoszenie wyników miało miejsce 28 kwietnia. Nominacje były przyznane w sześciu kategoriach: Nowe podejście do edukacji na rzecz innowacji dla CM Rise by Peepul (Indie), Nowe podejście do edukacji dla pracy, dla Educate! (Uganda), Nowe podejście do edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju dla Alternatywy rozwojowe (DA) w ramach programu TARA Akshar (Indie); Edukacja drogami do pokoju dla Positive Youths Africa (PYA) poprzez projekt Centrum Afrogiveness (Kamerun), Edukacja na rzecz włączenia dla Girl Child Network (GCN) przez No One Out (NOO) (Kenia), Wybitny nauczyciel lub dyrektor szkoły ze Wspólnoty Narodów dla Peter Mokaya Tabichi (Kenia).
Nagroda Commonwealth Education Awards 2022 to kolejne presitżowe wyróżnienie dla kenijskiego nauczyciela z Keriko Secondary School, we wsi Pwani niedaleko Nakuru, gdzie ok. 90 proc. dzieci żyje w skrajnej biedzie, z czego 30 procent to sieroty. Brat Peter pomaga m.in. w edukacji potrzebującej młodzieży, przeznaczając 80 proc. swego comiesięcznego wynagrodzenia. Należy do zgromadzenia Braci Franciszkańskich z Mountbellew,
„Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, musimy rozpoznawać osiągnięcia i uznawać kluczową rolę, odgrywaną we wspieraniu Wspólnoty Narodów w realizacji celów edukacyjnych w kierunku Agendy 2030” – powiedział Layne Robinson, szef ds. rozwoju polityki społecznej Wspólnoty Narodów podczas ogłoszenia obecnej nominacji.
Pierwsze międzynarodową nagrodę - Global Teacher Prize - brat Tabichi otrzymał w 2019 r. Wręczenie nagrody miało miejsce podczas gali w Abu Dhabi, gdzie franciszkanin został nagrodzony spośród 10 tys. kandydatur nadesłanych z całego świata.
W uzasadnieniu wskazano wtedy m.in. innowacyjne podejście do edukacji oraz jego zaangażowanie w lokalne projekty społeczne i pomoc dzieciom i młodzieży dostępie do edukacji.
"Ale kim ja jestem? Żadnym profesorem, zwykłym nauczycielem z szkoły w małej wsi" - mówił podczas jednej z naszych rozmów w Keriko, wspominając wtedy, że gdy wychodził na scenę, w świetle reflektorów i braw, chwila ta przeniosła go pamięcią do dnia, kiedy jak młody chłopak został poddany inicjacji, zgodnej z tradycyjnymi zwyczajami w Kissisi, w zachodniej Kenii, gdzie dorastał. "Tak jak wtedy, nie wiedziałem co mnie teraz czeka" - opowiadał ze śmiechem.
Nagroda Global Teacher Prize, pozwoliła na realizację projektów edukacyjnych i wsparcie młodzieży z Keriko. Obecnie kenijski franciszkanin znalazł się pośród sześciu nominowanych do nagród, mających na celu wyróżnienie innowacyjnych pomysłów edukacyjnych.
W szkole Keriko Peter założył m.in. Klub Rozwijania Talentów i rozwinął szkolne Koło Naukowe, pomagając uczniom realizować projekty badawcze o takiej jakości, że ponad połowa z nich kwalifikuje się do krajowych konkursów edukacyjnych.
Peter był mentorem dla swoich uczniów podczas Kenijskich Targów Nauki i Inżynierii w 2018 r, podczas których jego uczniowie zaprezentowali urządzenie, które wynaleźli, aby umożliwić osobom niewidomym i niesłyszącym mierzenie przedmiotów.
„Jestem niezmiernie dumny z moich uczniów, brakuje nam udogodnień, które wiele szkół uważa za oczywiste, więc jako nauczyciel po prostu chcę mieć pozytywny wpływ nie tylko na mój kraj, ale na całą Afrykę” – przyznaje.
Dzięki pasji Petera Tabichi i innowacyjnym sposobom nauczania, Keriko, wiejska szkoła zajęła pierwsze miejsce w kraju w kategorii szkół publicznych, w 2019 r. zespół nauk matematycznych zakwalifikował się do udziału w Międzynarodowych Targach Nauki i Inżynierii INTEL 2019 w Arizonie w USA, a jego uczniowie zdobyli również nagrodę Królewskiego Towarzystwa Chemicznego.
Brat Tabichi wraz z innymi nauczycielami, prowadzi również indywidualne zajęcia z matematyki i nauk ścisłych dla uczniów osiągających słabe wyniki, a w weekendy odwiedza domy uczniów i spotyka się z ich rodzinami, aby określić wyzwania, przed którymi stoją.
Dając uczniom wiarę w siebie, Peter radykalnie poprawił osiągnięcia i poczucie własnej wartości uczniów. Wzrosła też liczba absolwentów Keriko, którzy poszli na studia wyższe.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.