Ks. Urbańczyk: edukacja kluczem do zwalczania antysemityzmu

W internecie treści antysemickie są anonimowo rozpowszechniane w lawinowym tempie. Ludzie muszą ponosić odpowiedzialność w sieci, tak samo jak poza nią. Młode pokolenie musi zaś zyskiwać wiedzę, a nie bazować na stereotypach. Mówił o tym na konferencji o zwalczeniu antysemityzmu w regionie OBWE stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy tej organizacji, ks. Janusz Urbańczyk. Spotkanie odbyło się w Warszawie w Muzeum POLIN.

Reklama

Ks. Urbańczyk przypomniał słowa Papieża Franciszka o antysemityzmie, który nadal stanowi zagrożenie i na który żaden kraj na świecie nie jest odporny. Przemoc wobec żydów nadal ma miejsce. Bezczeszczone są synagogi i cmentarze, społeczności doświadczają gróźb i ataków, nawet podczas modlitwy. Agresja zwiększyła się podczas pandemii i jest podsycana w dużej mierze w Internecie. Rozpowszechniane są teorie spiskowe, a Holokaust jest trywializowany. Z takimi treściami spotyka się młodzież.

Jak przypomniał watykański dyplomata, OBWE stale zajmuje się związkami między wolnością religii i przekonań a bezpieczeństwem. Państwa obszaru OBWE mają obowiązek nie tylko zagwarantować ochronę wspólnot żydowskich przed atakami i karać sprawców po fakcie, ale także zapewnić profilaktykę.

Historia pokazała, że przemoc rodzi się stopniowo. Choć istnieje wolność wypowiedzi, to nietolerancja i dyskryminacja w Internecie sprawia, że zagrożone są prawa mniejszości żydowskiej, czego nie można ignorować. „Jeśli te same prawa, które ludzie mają offline, mają być chronione online, to odpowiednie obowiązki i odpowiedzialność, które ludzie mają offline, muszą być wymagane również online” – zaznaczył ks. Urbańczyk.

Należy przeciwstawić się dezinformacji, na co wskazał Franciszek w ubiegłorocznym  orędziu na Światowy Dzień Komunikacji. Do wszystkich należy odpowiedzialność za zamieszczane treści, czego wyrazem może być ich kontrola, choćby przez ujawnianie manipulacji. Istotne są też działania edukacyjne, dzięki którym rozwija się szacunek wobec wspólnot żydowskich.

„Edukacja może zbudować przed nimi mur obronny poprzez uświadomienie społeczeństwu, szczególnie dzieciom i młodzieży, wspólnej odpowiedzialności za ochronę godności osób i narodów” – powiedział ks. Urbańczyk. Należy wychowywać młode pokolenie do nieulegania stereotypom, ale do poznawania drugiego człowieka i zdobywania wiedzy o jego religii.

Obserwator Watykanu przy OBWE przywołał papieskie słowa o znaczeniu wychowania: „Wychowywanie to zawsze akt nadziei, który wzywa do współpracy w przekształcaniu jałowej i paraliżującej obojętności w inny sposób myślenia, który uznaje naszą współzależność. [...] Uważamy, że edukacja jest jednym z najskuteczniejszych sposobów uczynienia naszego świata i historii bardziej ludzkimi”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama