Nie miała studiów wyższych, nie podejmowała się wielkich po ludzku dzieł, a jednak to ona odkryła drogę do świętości na skróty. W 1997 roku papież Jan Paweł II ogłosił ją Doktorem Kościoła.
Teresa Martin, nazywana małą Tereską, w odróżnieniu od św. Teresy z Avila, obiecała, że po śmierci spuści na ziemię deszcz róż w postaci różnych łask. Tak rzeczywiście się dzieje, a droga, którą wskazała, jako najlepszą i najkrótszą do nieba, pociąga nieustannie ludzi do naśladowania.
- Odkryłam Tereskę jako nastolatka, czytając jej "Dzieje duszy". Zobaczyłam młodą, zwyczajną dziewczynę, w dodatku nieco upartą, która sprawiała kłopoty, miała słabe zdrowie, wzrastała wśród swoich sióstr, otoczona miłością rodziców. Pomyślałam wtedy, że jest taka normalna. Nie podejmuje się jakichś heroicznych wysiłków, z którymi kojarzyli mi się święci - mówi Katarzyna Piasecka z Ośrodka św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Lublinie.
Potem jakoś o Teresie, nazywanej małą Tereską, zapomniała.
- Jednak Tereska nie zapomniała o mnie. Wróciła do mnie na studiach przez różne zdarzenia i spowiednika, do którego trafiłam. Tak dowiedziałam się, że w Lublinie u Karmelitów jest grono przyjaciół świętej Tereski, do którego można dołączyć. Okazało się, że to wspólnota dla mnie - mówi pani Kasia.
Krąg Przyjaciół Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza, to grono osób zainteresowanych postacią Teresy, pragnących - tak jak ona - ufnością i miłością odpowiadać na miłość Jezusa oraz modlić się w intencjach Kościoła.
Początki Kręgu Przyjaciół sięgają roku 1995 i powstałego w Krakowie Ośrodka Świętej Teresy, którego celem były przygotowanie i koordynacja obchodów stulecia śmierci Teresy oraz upowszechnienie jej orędzia. Animatorem Ośrodka w Krakowie, a od 1997 roku w Lublinie, był o. Łukasz Kasperek OCD.
Przygotowania, uroczyste obchody oraz ogłoszenie Teresy Doktorem Kościoła, co miało miejsce 19 października 1997 roku, zaowocowały ogromnym zainteresowaniem postacią Świętej.
Wielu odkrywało w Teresie przyjaciółkę i przewodniczkę w drodze do Boga. Wówczas narodził się pomysł utworzenia duchowego kręgu przyjaciół Świętej z Lisieux. Realizacji pomysłu, wraz z grupą osób zaangażowanych w Ośrodku w Lublinie, podjął się o. Łukasz. Krąg Przyjaciół zaczął oficjalnie funkcjonować w 1998 roku.
Skupia osoby w różnym wieku, na różnych drogach życia, mieszkające w Polsce i poza jej granicami. Łączy duchowo ludzi, którym bliska jest postać św. Teresy, którzy starają się pogłębiać znajomość jej życia i przesłania, próbują na co dzień żyć jej duchowością oraz modlą się w wybranych intencjach apostolskich Kościoła. Są między nimi modlitwy: za misje, kapłanów, za rodziny, dzieci i młodzież, za ludzi przeżywających różnorodne trudności, o nawrócenie grzeszników, za pogrążonych w nałogach i inne. A wszystko po to, aby - jak tego pragnęła Teresa - „Jezus był znany i kochany”.
Kościół wspomina św. Tereskę 1 października. Dziś też ojcowie karmelici zapraszają na Msze św. i poświęcenie płatków róż. Modlitwa w kościele przy ulicy Świętoduskiej rozpocznie się o godz. 17.00. Krąg Przyjaciół św. Teresy poprowadzi Różaniec, a po nim Msza Święta o godz. 18.00 zakończy się deszczem róż.
Czytaj dalej na następnej stronie
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.