Pielgrzymce Rodzin Archidiecezji Lubelskiej do sanktuarium św. Józefa w Lublinie przewodniczył abp Stanisław Budzik.
Pielgrzymkę rodzin do sanktuarium św. Józefa 1 maja zorganizowali ojcowie karmelici i Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Lubelskiej. To właśnie w kościele przy ul. Świętoduskiej znajduje się sanktuarium św. Józefa.
Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który poświęcił ikonę św. Rodziny, która będzie peregrynować wśród rodzin archidiecezji lubelskiej należących do Domowego Kościoła.
W homilii abp S. Budzik podkreślił, nawiązując do Ewangelii, że im większa odpowiedzialność, tym potrzebna jest większa miłość. Analizując dialog Zmartwychwstałego Pana z Szymonem Piotrem zwrócił uwagę, że uczeń Chrystusa powinien miłować czynem, a nie jedynie słowami. Zauważył, że jeśli w rodzinie chce się przekazywać cenne wartości, należy przede wszystkim okazać drugiemu miłość, zrozumieć w jaki sposób inni postrzegają świat. Podkreślił, że jest szczególnie ważne w kontekście wychowania młodzieży.
Metropolita lubelski dodał, że św. Józef przekształcił swoje powołanie na służbę Mesjaszowi wzrastającemu w jego domu i na służbę Maryi.
Przypomniał również, że papież Franciszek od czterdziestu lat codziennie odmawia modlitwę do św. Józefa. – W Józefie wszyscy możemy znaleźć orędownika, pomocnika i przewodnika w trudnych chwilach – akcentował abp Stanisław. Zachęcił, aby w rodzinach przywoływano orędownictwa opiekuna św. Rodziny.
Kościół karmelitów przy ul. Świętoduskiej w Lublinie miejscem szczególnego kultu św. Józefa jest od 8 grudnia 2021 r. Zostało ono ustanowione na zakończenie Roku Świętego Józefa. W dekrecie ustanawiającym sanktuarium abp Stanisław Budzik napisał:: "Odpowiadając na prośbę o. Piotra Jackowskiego, prowincjała krakowskiej prowincji karmelitów bosych, popartą pragnieniem ludu Bożego archidiecezji lubelskiej, a także mając na uwadze znaczenie historyczne i duchowe kościoła pod wezwaniem św. Józefa w Lublinie, ustanawiam ten kościół sanktuarium diecezjalnym św. Józefa Oblubieńca NMP. (...) Wezwania współczesności wymagają od nas poszukiwania ludzi, którzy mimo przyjęcia chrztu zatracają swoją chrześcijańską tożsamość. Trzeba im na nowo zanieść Ewangelię, szukać ich tam, gdzie się znajdują, wskazywać drogę tym, którzy się zagubili i szukają sensu życia. Niezawodnym orędownikiem w odnajdowaniu drogi do Jezusa jest jego opiekun św. Józef. (...)".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.