Kościół w Polsce 2010

Katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem była najważniejszym wydarzeniem tego roku, zarówno dla narodu, państwa i Kościoła. Papież mianował abp Józefa Kowalczyka Prymasem Polski, abp Celestino Migliore nowym nuncjuszem apostolskim w Polsce, kardynałem – abp Kazimierza Nycza. Ksiądz Jerzy Popiełuszko jest błogosławionym – to niektóre z wydarzeń roku 2010.

Reklama

LIPIEC

11 – Do odnowienia Polski według Bożej Ewangelii i ożywienia wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka wzywał na Jasnej Górze bp Stefan Regmunt. Ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej przewodniczył Mszy św. w ramach 18. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. W dwudniowym spotkaniu udział wzięło kilkaset tysięcy osób. W czasie pielgrzymki zbierano podpisy pod apelem rodzin i bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej, by utworzyć międzynarodową komisję ds. wyjaśnienia przyczyn tej tragedii.

12 – W 74 lat zmarł w Gdańsku ks. prałat Henryk Jankowski, legendarny kapelan „Solidarności”, wieloletni proboszcz parafii św. Brygidy. Tam też, w kaplicy bł. ks. Jerzego Popiełuszki, z którym się przyjaźnił, został został 17 lipca pochowany.

21 – Przedstawiciele kancelarii Prezydenta RP, Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, duszpasterstwa akademickiego kościoła św. Anny i władz harcerskich podpisali porozumienie, że stojący pod pałacem prezydenckim krzyż upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej zostanie 3 sierpnia przeniesiony do wspomnianego kościoła. Jednocześnie organizacje harcerskie zwróciły się z prośbą do Kancelarii Prezydenta RP, Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, a także władz miasta stołecznego Warszawy o godne upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej oraz żałoby wyrażanej przez Polaków – w formie adekwatnej do rangi tego tragicznego wydarzenia i atmosfery tamtych dni.

„Kościół Warszawski w osobie Metropolity Warszawskiego Abpa Kazimierza Nycza oraz Kancelaria Prezydenta RP reprezentowana przez jej Szefa Ministra Jacka Michałowskiego w odpowiedzi na tę prośbę zobowiązały się do niezwłocznego podjęcia działań, zmierzających do godnego upamiętnienia ofiar katastrofy, jak również wspólnej służby harcerskiej” – stwierdza porozumienie.

Decyzja przeniesienia krzyża miała służyć zakończeniu wielotygodniowego napięcia jakie powstało przed Pałacem Prezydenckim pomiędzy tzw. „obrońcami krzyża” i zwolennikami jego przeniesienia.

Wobec gwałtownych protestów zwolenników pozostawienia krzyża przed Pałacem i przepychanek ze służbami porządkowymi delegacja księży z kościoła św. Anny była zmuszona zrezygnować 3 sierpnia z przeniesienia krzyża do świątyni.

12 sierpnia Prezydium Episkopatu i Metropolita Warszawski zaapelowali do polityków, aby „krzyż przestał być traktowany jako narzędzie w sporze politycznym”.

25 sierpnia Rada Stała Episkopatu i biskupi diecezjalni zaapelowali do Prezydenta Rzeczypospolitej, Marszałków Sejmu i Senatu, Premiera Rządu, Prezydent Warszawy oraz Przewodniczących partii politycznych koalicyjnych i opozycyjnych o powołanie Komitetu i powierzenie mu sprawy miejsca i formy upamiętnienia w Warszawie ofiar katastrofy smoleńskiej. Apel en nie został podjęty przez nikogo z polityków.

16 września rano szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski przeniósł krzyż do kaplicy w Pałacu Prezydenckim. Uzasadniając tę decyzję podkreślił, że „krzyż stał się zakładnikiem gry politycznej i sporów światopoglądowych, pomimo apeli biskupów o przeniesienie go w godne miejsce”. Ostatecznie 10 listopada – także bez oficjalnych zapowiedzi – krzyż przewieziono do kościoła św. Anny i ustawiono w Kaplicy Loretańskiej.

18 – Dziękczynną pielgrzymką na Jasną Górę uczciła 10 lat swojego działania Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia. Pomaga ona utalentowanej młodzieży ze wsi i małych miejscowości, przyznając stypendia naukowe – obecnie korzysta z nich 2175 osób. Fundacja założona przez Episkopat pragnie upamiętnić nauczanie Jana Pawła II w formie „żywego pomnika”. Pielgrzymkę zorganizowano pod hasłem: „Nowe Tysiąclecie – erą ludzi świętych”.

 

«« | « | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama