Katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem była najważniejszym wydarzeniem tego roku, zarówno dla narodu, państwa i Kościoła. Papież mianował abp Józefa Kowalczyka Prymasem Polski, abp Celestino Migliore nowym nuncjuszem apostolskim w Polsce, kardynałem – abp Kazimierza Nycza. Ksiądz Jerzy Popiełuszko jest błogosławionym – to niektóre z wydarzeń roku 2010.
PAŹDZIERNIK
8 – Dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz odebrał złoty medal Senatu RP, przyznawany najbardziej zasłużonym osobom i organizacjom społecznym. „Pokazujecie najpiękniejszą twarz Kościoła” – powiedział wręczając odznaczenie przewodniczący Komisji Rodziny i Polityki Społecznej sen. Mieczysław Augustyn.
10 – Powołanie każdego człowieka do świętości, ukazywane przez Jana Pawła II w jego życiu i nauczaniu, będzie tematem jubileuszowego, X Dnia Papieskiego, który obchodzono pod hasłem „Jan Paweł II – odwaga świętości”. Dniu Papieskiemu towarzyszyła tradycyjnie publiczna zbiórka pieniędzy pod hasłem „Dzielmy się miłością”. Zebrane środki przeznaczone będą na fundusz stypendialny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia (w ubiegłym roku analogiczna zbiórka do puszek przyniosła 6, 9 mln zł). Podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono przyznawane przez tę Fundację nagrody TOTUS. Nagrody otrzymali: zespół redaktorów serii „Dzieła Zebrane Jana Pawła II” Wydawnictwa M – za pierwszą na świecie serię obejmującą wszystkie najważniejsze dokumenty, przemówienia i homilie papieża; Centrum Formacji Misjonarzy Świętej Rodziny w Bąblinie – „za wybitne zasługi w przygotowaniu młodych ludzi do małżeństwa, a także ‘szkoły życia małżeńskiego’ o charakterze formacyjno-terapeutycznym”; Magdalena Bajer – za odważne i konsekwentne kształtowanie wrażliwości moralnej, niezbędnej dla dialogu kultur w rozumieniu Jana Pawła II; zespół redakcyjny programu „Familijna Jedynka” Polskiego Radia – za wspieranie i promowanie rodziny przy jednoczesnym ukazywaniu nauczania Jana Pawła II.
14 – W wieku 78 lat zmarł ks. prof. Tadeusz Styczeń SDS, etyk, uczeń, przyjaciel i następca kard. Karola Wojtyły w katedrze etyki KUL, inicjator powołania w 1982 r. Instytut Jana Pawła II KUL, który prowadzi studia nad myślą i dziełem papieża. Został pochowany 21 października w grobowcu przy klasztorze księży salwatorianów w Trzebnicy.
15 – Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP odniósł się podczas specjalnej konferencji prasowej do debaty wokół prac nad ustawą bioetyczną, która ma uregulować m.in. kwestie dopuszczalności metody in vitro. „Naszą rolą nie jest wskazywanie parlamentarzystom konkretnych projektów, ale wskazywanie wartości, na jakich winny one bazować” – podkreślano po spotkaniu Zespołu, który obradował w Warszawie pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera. Ocenił on, że obecna dyskusja jest jedną z podstawowych debat cywilizacyjnych, która zadecyduje o tym czy Polska będzie krajem przyjaznym czy wrogim życiu.
15 – W wieku 106 lat zmarła Zofia Morawska, która przez prawie 80 lat służyła niewidomym i ociemniałym w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach. Za swoją pracę otrzymała najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego.
18 – Biskupi skierowali do najważniejszych osób w państwie list otwarty ws. regulacji prawnych dotyczących in vitro. Przestrzegają w nim „przed uchwaleniem ustaw dopuszczających rozwiązania prawne, które są nie do pogodzenia zarówno z obiektywnymi racjami naukowymi o początku biologicznego życia człowieka jak też z jednoznacznymi wskazaniami moralnymi płynącymi z Dekalogu i Ewangelii, które przypomina Kościół”.
20 – Papież Benedykt XVI mianował abp. Kazimierza Nycza kardynałem. Wraz z 23 innymi hierarchami z całego świata, metropolita warszawski odebrał insygnia kardynalskie podczas konsystorza, który odbył się w Watykanie 21 listopada.
27 – Prezydium KEP wydało komunikat wzywający do modlitwy o zgodne z prawem Bożym uchwały w sprawie in vitro. Apeluje do wszystkich wierzących w Polsce „o gorliwą modlitwę, aby parlamentarzyści i politycy w sprawach dotyczących moralności podejmowali uchwały zgodne z sumieniem uformowanym w świetle Dekalogu”.
29 – Sejm zajął się wszystkimi sześcioma projektami ustaw bioetycznych. Pięć z nich zostało skierowanych do dalszych prac w komisjach sejmowych. W głosowaniu posłowie odrzucili jedynie projekt posłanki PiS Teresy Wargockiej. Do laski marszałkowskiej zostało skierowanych sześć projektów: dwa autorstwa PiS, które zapłodnienia pozaustrojowego zakazują, jeden projekt Jarosława Gowina mocno je ograniczający, oraz trzy lewicowe, w tym Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, dopuszczające największy zakres swobody w tworzeniu i zamrażaniu zarodków. Kluby nie wymagały od swoich członków dyscypliny ws. głosowań nad projektami regulującymi kwestię zapłodnienia in vitro.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.