Kard. Grech: Synodalność to coś więcej niż „mania papieża”

Synodalność jest raczej decydującym rozumieniem Kościoła jako wspólnoty.

Sekretarz generalny Synodu Biskupów, kard. Mario Grech, podkreślił globalne znaczenie synodalności i zbliżającego się Synodu. „Wielu ludzi myśli, że synodalność to tylko mania papieża” – powiedział kard. Grech w wywiadzie dla „Vatican News”. Tłumaczył, że to jest wielkie nieporozumienie. Synodalność jest raczej decydującym rozumieniem Kościoła jako wspólnoty, w której mogą uczestniczyć wszyscy wierni – stosownie do swoich możliwości i funkcji.

Według kard. Grecha, w ramach przygotowań do światowego procesu synodalnego i Synodu Biskupów odbyły się już wstępne rozmowy z przewodniczącymi kontynentalnych i krajowych konferencji biskupich. Odbyła się również wymiana poglądów z patriarchami Kościołów Wschodu oraz z Konferencjami Episkopatów Brazylii, Burundi i Antyli. „To były bardzo dobre i owocne dyskusje. Poprzez te spotkania i rozmowy chcemy przekazać przesłanie, że udział w procesie synodalnym wszystkich jest ważny także w fazie rozpoczęcia projektu”, tłumaczył kardynał.

W miniony wtorek sekretariat Synodu Biskupów poinformował o dalszych przygotowaniach do rozpoczynających się jesienią obrad tego gremium. Powstały m.in. dwie komisje, których członkowie mają się zajmować kwestiami teologicznymi i metodologicznymi. „Światowy proces synodalny będzie koordynować specjalna komisja. Ponadto istnieje już także komisja ds. komunikacji”, powiedział kard. Grech.

Te grupy robocze mają towarzyszyć pierwszej fazie Synodu Biskupów, która oficjalnie rozpocznie się w październiku na poziomie diecezjalnym, jak również drugiej, kontynentalnej fazie, która ma się rozpocząć latem 2022 roku. Ostateczne zgromadzenie synodalne biskupów zbierze się w październiku 2023 r. Zaplanowany na około dwóch lat proces synodalny ma na celu wzmocnienie synodalnego samorozumienia Kościoła katolickiego na całym świecie oraz opracowanie ważnych tematów na przyszłość, zarówno w wymiarze regionalnym, jak i światowym.

Niedawno papież Franciszek mianował kard. Jean-Claude’a Hollericha generalnym relatorem Synodu. W tej funkcji arcybiskup Luksemburga będzie aktywny przede wszystkim na Zgromadzeniu Synodalnym w 2023 roku, ale do tego czasu będzie śledził przebieg procesu. W Kościele katolickim Synod Biskupów jest zgromadzeniem biskupów, które służy papieżowi jako ciało doradcze w określonych sprawach. Franciszek rozszerzył to gremium, aby zaangażować także innych wiernych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7