„Nie popełnili oni żadnego przestępstwa poza pokojowym wyrażaniem swoich myśli i uczuć, zgodnie z własnym sumieniem”
Międzynarodowa Organizacja Mediów Katolickich SIGNIS wzywa do natychmiastowego uwolnienia osób aresztowanych przez władze Kuby, podczas prodemokratycznych protestów trwających w tym kraju. Wśród zatrzymanych znaleźli się także młodzi członkowie tego stowarzyszenia. „Nie popełnili oni żadnego przestępstwa poza pokojowym wyrażaniem swoich myśli i uczuć, zgodnie z własnym sumieniem” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez SIGNIS.
Organizacja zapowiada, że wszystkie media z nią związane będą solidarne z aresztowanymi oraz z ich rodzinami i przyjaciółmi, którzy żyją w niepewności co do losu swoich bliskich. „Dialog to jedyna droga do przywrócenia spokoju na Kubie. Potrzeba pojednania i poszanowania wolności słowa” – czytamy w komunikacie.
Stowarzyszenie apeluje także o pokój i zgodę między Kubańczykami oraz o poszanowanie praw człowieka. „Odwołujemy się do rozsądku i apelujemy o natychmiastowe zaprzestanie stosowania przemocy. Skupmy nasze siły raczej na budowaniu lepszego i bardziej sprawiedliwego kraju” – wzywają członkowie organizacji.
Przypominają niedawny apel episkopatu Kuby o rozwiązanie konfliktu bez stosowania przemocy. Biskupi podkreślili w nim, że tylko gdy strony słuchają się nawzajem, „można osiągnąć porozumienie i podjąć rzeczywiste kroki z udziałem wszystkich Kubańczyków, aby budować ojczyznę ze wszystkimi i dla wszystkich”. Nota SIGNIS kończy się cytatem patrona tej organizacji, św. biskupa Oskara Romero: „Pokój musi być dziełem sprawiedliwości”.
Międzynarodowa Organizacja Mediów Katolickich SIGNIS (World Catholic Association for Communication) to katolickie stowarzyszenie wiernych świeckich, uznane przez Stolicę Apostolską, zrzeszające specjalistów od mediów, w tym radia, telewizji, kina, edukacji medialnej i Internetu. Jest organizacją non-profit obecną w ponad 140 krajach świata. Powstało w 2001 r. Ma status doradczy przy UNESCO, ECOSOC i Radzie Europy.
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).