W sobotę (29 maja), goszczący w Katowicach w związku z tegoroczną pielgrzymką mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich, abp Stanisław Gądecki modlił się i złożył kwiaty po Pomnikiem "Dziewięciu z Wujka", upamiętniającym górników, którzy zginęli z rąk ZOMO 16 grudnia 1981 r.
Metropolicie poznańskiemu towarzyszył abp Wiktor Skworc oraz prezydent Katowic Marcin Krupa. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności z dyrektorem Rafałem Ciupą, delegacja środowiska górniczego oraz ks. Ireneusz Tatura, proboszcz miejscowej parafii Podwyższenia Krzyża św. w Katowicach-Brynowie wraz z grupą wiernych.
- W tym miejscu przekonujemy się, że życie nie jest tylko sumą przyjemności, że prawdziwa wolność ma swoją wysoką cenę. Jesteśmy pełni wdzięczności tym dziewięciu, którzy oddali życie walcząc właśnie o wolność – powiedział do zgromadzonych abp Gądecki.
Podkreślił, że chociaż krzyż ma swoją cenę, to jednocześnie wnosi coś niezwykłego w życie społeczności. - Właściwe dzięki ofierze tych dziewięciu ludzi, dzięki krzyżowi ich rodzin, dzięki krzyżowi wszystkich związanych z kopalnią „Wujek” w Polsce rozpoczęła się przemiana. Nie możemy pozwolić, aby ofiara ich życia poszła na marne – zaznaczył metropolita poznański.
Zachęcił także, aby nie tylko pamiętać o tych ludziach, ale przede wszystkim starać się, aby pamięć o tamtych wydarzeniach pomagała w wychowywaniu nowych pokoleń gotowych do poświęceń i ofiary w walce o wartości. - Wielkie rzeczy dokonują się tylko przez krzyż – dodał.
Abp Stanisław Gądecki jest tegorocznym gościem specjalnym podczas tegorocznej stanowej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Przewodniczący KEP będzie przewodniczył Mszy św. na piekarskim wzgórzu i wygłosi homilię do pielgrzymów.
W wydarzeniu można uczestniczyć także poprzez transmisje telewizyjną (TV Polonia i TVP3 Katowice) oraz radiową (Radio eM i Radio Katowice). Początek transmisji o godz. 10.
Poniżej galeria zdjęć:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.