Abp Gądecki skrytykował też potęgi gospodarcze za narzucanie światu jednorodnego modelu kulturowego,
„Braterstwo konsekrowane jest nie tylko owocem ludzkich wysiłków, ale przede wszystkim darem Boga. Jest darem związanym z posłuszeństwem wobec słowa Bożego” − mówił dziś abp Stanisław Gądecki do osób konsekrowanych zgromadzonych w poznańskiej katedrze. Skrytykował też potęgi gospodarcze za narzucanie światu jednorodnego modelu kulturowego, który w rzeczywistości dzieli osoby i narody.
Metropolita poznański przewodniczył uroczystej Mszy św., połączonej z odnowieniem przyrzeczeń zakonnych osób konsekrowanych, z okazji XXVI Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.
Mszę św. współkoncelebrowali przełożeni posługujących na terenie archidiecezji poznańskiej zgromadzeń i instytutów zakonnych oraz poznańscy biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek, Szymon Stułkowski i Jan Glapiak.
W homilii metropolita poznański podjął refleksję na temat braterstwa potrzebnego dziś światu w odniesieniu do encykliki Franciszka „Fratelli tutti”. Zwrócił uwagę, że braterstwo to nie tylko relacja charakterystyczna dla rodzeństwa.
„Z punktu widzenia religijnego braterstwo bazuje nie tylko na więzach krwi, w sensie duchowym można mówić o całej ludzkości zbratanej jedną ludzką naturą” – przekonywał abp Gądecki. Przypomniał, że Nowy Testament podkreśla duchowe braterstwo oparte na wierze, na wspólnym posłuszeństwie słowu Bożemu.
Duchowny wskazał też na zjawiska sprzeciwiające się duchowi braterstwa w wymiarze globalnym. W jego opinii jest to „fałszywy sposób otwarcia się człowieka na świat, polegający na wyłącznym otwarciu się na własne interesy, na swobodzie inwestowania przez potęgi gospodarcze we wszystkich krajach i narzucenia światu jednorodnego modelu kulturowego, który pozornie zdaje się jednoczyć świat, w rzeczywistości zaś dzieli osoby i narody, bo społeczeństwo zglobalizowane zbliża się do siebie, ale nie czyni nas braćmi”.
Zdaniem abp. Gądeckiego innym zjawiskiem sprzeciwiającym się powszechnemu braterstwu jest „zanik prawa do prywatności obserwowany w komunikacji cyfrowej, która dążąc do pokazywania wszystkiego, odrzuca szacunek do drugiego człowieka, do którego życia można bezkarnie wtargnąć”.
Przewodniczący KEP przekonywał, że aby się spotkać i pomóc sobie nawzajem, potrzebujemy rozmowy. „Wytrwały, odważny dialog pomaga żyć lepiej i zbliżyć się do siebie, słuchać jeden drugiego, starać się zrozumieć nawzajem i szukać punktów styczności” – mówił abp Gądecki.
Poruszając temat braterstwa w życiu konsekrowanym, podkreślił, że polega ono na uznaniu godności brata lub siostry.
„Urzeczywistnia się ono w zainteresowaniu drugą osobą, jej potrzebami, na umiejętności cieszenia się z jej zdolności i osiągnięć, poświęceniu jej swojego czasu, aby jej wysłuchać i dać się oświecić jej myślą, dostrzegać cierpienie, osamotnienie, zmęczenie, brak motywacji i wspiera tych, którzy słabną pod ciężarem trudności” – tłumaczył metropolita poznański.
Zaznaczył, że dla katolickich zakonników i zakonnic sakramentem braterstwa jest Eucharystia – sakrament jedności z Chrystusem, sakrament jedności kościelnej i między osobami konsekrowanymi i wspólnotami.
Reklama
Podczas Mszy św. zakonnice, zakonnicy, członkowie instytutów świeckich i stowarzyszeń życia apostolskiego, posługujący na terenie archidiecezji poznańskiej, odnowili przyrzeczenia zakonne, dziękowali za dar powołania oraz za charyzmaty osobiste i zakonne, prosili też o wierność swojemu powołaniu i świętość.
Abp Gądecki podziękował też s. Józefie Krupie ze zgromadzenia sióstr elżbietanek, która przez 17 lat pełniła funkcję diecezjalnej referentki ds. żeńskich instytutów życia zakonnego, za kompetentną pracę na rzecz duchowego rozwoju żeńskich zgromadzeń zakonnych w archidiecezji poznańskiej i odznaczył ją medalem „Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis” (za wybitne zasługi dla archidiecezji poznańskiej).
Metropolita poznański powierzył tę funkcję s. Magdalenie Wielgus MChr.
Na terenie archidiecezji poznańskiej swoje domy i klasztory ma 19 męskich oraz 36 żeńskich instytutów życia konsekrowanego, w tym 2 zgromadzenia klauzurowe: klasztor sióstr karmelitanek na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu oraz klasztor sióstr klarysek w Pniewach.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.