KUL otwiera studia na kierunku kryminologia. To oferta dla osób, które chcą pracować w służbach mundurowych, organach wymiaru sprawiedliwości, usługach detektywistycznych lub prowadzić działalność, np. szkolenia i treningi z zakresu kryminologii, w tym cyberbezpieczeństwa.
Już od nowego roku akademickiego KUL otwiera studia I i II stopnia na kierunku kryminologia.
Uczelnia przygotowała dwie specjalizacje do wyboru: analitykę kryminalistyczną oraz prewencję zachowań przestępczych. Pierwsza ukierunkowana jest na kompetencje potrzebne do prowadzenia specjalistycznych badań i analiz w trakcie dochodzenia i próby wyjaśnienia popełnionego przestępstwa, a także umiejętności z zakresu zwalczania cyberprzestępczości, profilowania kryminalistycznego, taktyk i technik detektywistycznych, balistyki. Druga przygotowuje do diagnozowania sytuacji kryminogennych, pomocy ofiarom przestępstw oraz przeciwdziałania patologiom społecznym. Absolwenci uzyskają także praktyczne umiejętności z zakresu mediacji i komunikacji w sprawach karnych, a także analizy cyfrowych śladów, wykorzystania sztucznej inteligencji w kryminalistyce oraz przeciwdziałania uzależnieniom płynących z nowych technologii.
Praktyczną wiedzę studenci zdobędą podczas ćwiczeń oraz praktyk zawodowych. Ci, którzy wybiorą analitykę kryminalistyczną, spędzą 150 godzin m.in. w placówkach służb mundurowych, prywatnych agencjach ochrony i laboratoriach kryminalistycznych. Natomiast adepci prewencji zachowań przestępczych odbędą praktyki m.in. w organach wymiaru sprawiedliwości, kurateli sądowej, instytucjach pozarządowych i firmach zajmujących się ochroną użytkowników Internetu.
- Studia z zakresu kryminologii prowadzone są przez interdyscyplinarny zespół naukowców, a znaczna część zajęć wykładana będzie przez praktyków z zakresu kryminalistyki, wymiaru sprawiedliwości i resocjalizacji, pracujących w policji, Służbie Więziennej, żołnierzy Wojska Polskiego. Katolicki Uniwersytet Lubelski podpisał umowę o współpracy z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie – wyjaśnia Jan Gondek z zespołu przygotowującego program nowego kierunku studiów.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.