Diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia

Eucharystii z podjęciem Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego przewodniczył bp Marek Solarczyk. Msza św. sprawowana była w 29. rocznicę utworzenia diecezji radomskiej.

Dzień Świętości Życia obchodzimy w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, 25 marca. Diecezjalne obchody odbyły się w kościele ojców bernardynów w Radomiu. Uroczystości rozpoczęła Droga Krzyżowa poświęcona obronie życia, którą poprowadziło duszpasterstwo rodzin.

Mszy św. przewodniczył bp Marek Solarczyk. - Tajemnica zwiastowania Pańskiego, to tajemnica Bożego życia, które jest ofiarowane człowiekowi, które się zbliża do człowieka, które pomaga człowiekowi odczytać, rozeznać, przyjąć i szanować życie to doczesne, w które Bóg wpisuje przecież wieczne. Dzisiaj prosimy Maryję o Jej orędownictwo nad wszelkimi tajemnicami tego doczesnego i wiecznego życia w każdym z nas, w każdym poczętym człowieku, w każdym  człowieku, który powinien chronić i troszczyć się, i radować tym życiem. Chcemy również pamiętać o tych tajemnicach szczególnie wpisanych w naszą diecezję radomską w 29. rocznicę jej ustanowienia. Prosimy, aby łaski i dary Pana Boga dalej nas umacniały i przemieniały - powiedział ordynariusz na wstępie Eucharystii.

W homilii bp Solarczyk przywołał obraz, który św. Jan zawarł w początkach swojej Ewangelii nawiązujący do poczęcia i narodzin Pana Jezusa. - Powiedział, że Słowo stało się ciałem i zamieszkało pośród nas, ale zaraz potem dodał o tajemnicy światła. Przyszedł do swojej własności, ale ludzie bardziej umiłowali ciemność. Bo kiedy uświadamiamy sobie i próbujemy znaleźć pewien obraz na tajemnicę życia, to gdzieś właśnie ten znak światła jest niesamowicie przydatny i pasujący. Skoro tutaj jesteśmy, skoro za kilka chwil ma się dopełnić Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, to stajemy i uświadamiamy sobie, że o to w tym wszystkim chodzi - mówił ordynariusz i przywołał świadectwa mam, które urodziły swoje kolejne dzieci: - One z nową jasnością, nową wrażliwością, z zachwytem, stają i odkrywają tajemnicę życia swoich dzieci. Tajemnicę życia, której one były i są piastunkami. Tajemnicę, która jest, jak to światło, które wychodzi od samego Boga i zaczyna jaśnieć, kształtować, ogarniać człowieka. Dzisiaj chcemy przyjąć to, co jest darem Bożego słowa.

- W Dniu Świętości Życia tym bardziej widzimy - biorąc pod uwagę to, co nas otacza - jak bardzo ludzie są zamknięci na Boga, a w ostateczności na życie. I dlatego stajemy z tą otwartością, gotowością i pragnieniem, aby chronić to, co jest tajemnicą Bożego życia. Stajemy przy Maryi i prosimy: Ty byłaś opiekunką i piastunką właśnie tej tajemnicy, gdzie Bóg objawia swoje życie w tym, co niesie człowiek. Pomóż nam, umocnij nas, abyśmy potrafili być obrońcami tego, co jest dziełem Boga - mówił bp Solarczyk.

Na zakończenie homilii ordynariusz powiedział, że Bóg wypełnił swoją mocą i swoim błogosławieństwem tych, którzy chcieli być Mu wierni. - I my stańmy z tym zaufaniem wobec Niego. Niech te słowa wpisane w Dzieło Duchowej Adopcji będą dla każdego z nas przyjęciem odpowiedzialności za to, co jest dziełem i darem Bożego życia wpisanym w człowieka, ale i zawierzeniem, aby z Bożą pomocą to się rozwijało, kształtowało i ubogacało nas i innych.

W czasie Eucharystii bp Solarczyk przyjął przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. - Jest to adopcja duchowa dziecka poczętego zagrożonego zabiciem w łonie matki. Jest modlitewnym towarzyszeniem poczętemu dziecku i jego rodzicom od początku życia dziecka aż do dnia jego narodzin. Adoptujemy tylko jedno nieznane nam dziecko zagrożone aborcją. Pan Bóg - Dawca Życia zna jego imię i On sam nam je wybiera - mówił ks. Sławomir Adamczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin.

Modlitwa trwa przez dziewięć miesięcy. Polega ona na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców.

Na zakończenie obrońcy życia zostali zawierzeni Maryi Matce Życia.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10