Eucharystii z podjęciem Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego przewodniczył bp Marek Solarczyk. Msza św. sprawowana była w 29. rocznicę utworzenia diecezji radomskiej.
Dzień Świętości Życia obchodzimy w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, 25 marca. Diecezjalne obchody odbyły się w kościele ojców bernardynów w Radomiu. Uroczystości rozpoczęła Droga Krzyżowa poświęcona obronie życia, którą poprowadziło duszpasterstwo rodzin.
Mszy św. przewodniczył bp Marek Solarczyk. - Tajemnica zwiastowania Pańskiego, to tajemnica Bożego życia, które jest ofiarowane człowiekowi, które się zbliża do człowieka, które pomaga człowiekowi odczytać, rozeznać, przyjąć i szanować życie to doczesne, w które Bóg wpisuje przecież wieczne. Dzisiaj prosimy Maryję o Jej orędownictwo nad wszelkimi tajemnicami tego doczesnego i wiecznego życia w każdym z nas, w każdym poczętym człowieku, w każdym człowieku, który powinien chronić i troszczyć się, i radować tym życiem. Chcemy również pamiętać o tych tajemnicach szczególnie wpisanych w naszą diecezję radomską w 29. rocznicę jej ustanowienia. Prosimy, aby łaski i dary Pana Boga dalej nas umacniały i przemieniały - powiedział ordynariusz na wstępie Eucharystii.
W homilii bp Solarczyk przywołał obraz, który św. Jan zawarł w początkach swojej Ewangelii nawiązujący do poczęcia i narodzin Pana Jezusa. - Powiedział, że Słowo stało się ciałem i zamieszkało pośród nas, ale zaraz potem dodał o tajemnicy światła. Przyszedł do swojej własności, ale ludzie bardziej umiłowali ciemność. Bo kiedy uświadamiamy sobie i próbujemy znaleźć pewien obraz na tajemnicę życia, to gdzieś właśnie ten znak światła jest niesamowicie przydatny i pasujący. Skoro tutaj jesteśmy, skoro za kilka chwil ma się dopełnić Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, to stajemy i uświadamiamy sobie, że o to w tym wszystkim chodzi - mówił ordynariusz i przywołał świadectwa mam, które urodziły swoje kolejne dzieci: - One z nową jasnością, nową wrażliwością, z zachwytem, stają i odkrywają tajemnicę życia swoich dzieci. Tajemnicę życia, której one były i są piastunkami. Tajemnicę, która jest, jak to światło, które wychodzi od samego Boga i zaczyna jaśnieć, kształtować, ogarniać człowieka. Dzisiaj chcemy przyjąć to, co jest darem Bożego słowa.
- W Dniu Świętości Życia tym bardziej widzimy - biorąc pod uwagę to, co nas otacza - jak bardzo ludzie są zamknięci na Boga, a w ostateczności na życie. I dlatego stajemy z tą otwartością, gotowością i pragnieniem, aby chronić to, co jest tajemnicą Bożego życia. Stajemy przy Maryi i prosimy: Ty byłaś opiekunką i piastunką właśnie tej tajemnicy, gdzie Bóg objawia swoje życie w tym, co niesie człowiek. Pomóż nam, umocnij nas, abyśmy potrafili być obrońcami tego, co jest dziełem Boga - mówił bp Solarczyk.
Na zakończenie homilii ordynariusz powiedział, że Bóg wypełnił swoją mocą i swoim błogosławieństwem tych, którzy chcieli być Mu wierni. - I my stańmy z tym zaufaniem wobec Niego. Niech te słowa wpisane w Dzieło Duchowej Adopcji będą dla każdego z nas przyjęciem odpowiedzialności za to, co jest dziełem i darem Bożego życia wpisanym w człowieka, ale i zawierzeniem, aby z Bożą pomocą to się rozwijało, kształtowało i ubogacało nas i innych.
W czasie Eucharystii bp Solarczyk przyjął przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. - Jest to adopcja duchowa dziecka poczętego zagrożonego zabiciem w łonie matki. Jest modlitewnym towarzyszeniem poczętemu dziecku i jego rodzicom od początku życia dziecka aż do dnia jego narodzin. Adoptujemy tylko jedno nieznane nam dziecko zagrożone aborcją. Pan Bóg - Dawca Życia zna jego imię i On sam nam je wybiera - mówił ks. Sławomir Adamczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin.
Modlitwa trwa przez dziewięć miesięcy. Polega ona na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców.
Na zakończenie obrońcy życia zostali zawierzeni Maryi Matce Życia.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).