Bp Crociata: Europa potrzebuje Wielkiego Postu Ducha

"Kondycja duchowa i religijna Europy przypomina coraz bardziej pustynię"...

... a czas Wielkiego Postu jest okazją do odkrycia chrześcijańskich korzeni Starego Kontynentu” – taką opinię wyraził bp Mariano Crociata, wiceprzewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Zauważa on, że kontynent, który od prawie roku jest pogrążony w „Wielkim Poście” wymuszonym przez pandemię, potrzebuje w naglący sposób być użyźniony przez Wielki Post Ducha, prawdziwie chrześcijański Wielki Post.

Hierarcha stwierdza, że aktualnie klimat w Europie oscyluje pomiędzy przygnębieniem i niepokojem, a stanem duszy pełnym zapału i chęci zaangażowania, aby pozytywnie odpowiedzieć na trudności chwili. Zaprasza do odczytania szczególnie orędzia Papieża na Wielki Post oraz włączenia się w inicjatywę Rady Konferencji Episkopatów Europy, która zapowiedziała, przez wszystkie dni Wielkiego Postu odprawienie Mszy w różnych krajach Unii.

„Są trzy zadania. Pierwszym z nich jest ponowne odkrycie tego, co istotne: pandemia uświadomiła wszystkim, że ryzykujemy, iż będziemy gonić za rzeczami ulotnymi, a zaproszenie do modlitwy i postu może być ważnym środkiem zaradczym. Drugim zadaniem jest zrozumienie, że jesteśmy teraz jedną wspólnotą losu: to, co dotyka jednego, dotyka wszystkich, nie możemy oddzielić się od siebie nawzajem – podkreślił bp Crociata. - I wreszcie, nauczyć się przygotowywać przyszłość, zaczynając od tych, którzy nie mogą przeżywać Wielkiego Postu, od tych ostatnich: my, na przykład, mówimy o poście, ale ci, którzy nie mają nic, nie mogą nawet pościć; mają raczej inne rzeczy na głowie niż modlitwa, a jeśli nie posiada się niczego, nie można nawet czynić miłosierdzia. Aby autentycznie żyć życiem chrześcijańskim, musimy zacząć od tych ostatnich.“

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8