O. Żak o wypowiedzi o. Rydzyka: To nadużycie zaufania wiernych

Dyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum o. Adam Żak skrytykował niedawną wypowiedź dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka na temat bp. Edwarda Janiaka.

Złożył on rezygnację z funkcji biskupa kaliskiego po głośnych oskarżeniach o zaniedbania w badaniu zgłaszanych mu przypadków nadużyć seksualnych. Był negatywnym bohaterem filmu braci Sekielskich pt. "Zabawa w chowanego".

Podczas sobotnich obchodów 29. rocznicy powstania Radia Maryja o. Rydzyk nazwał bp. Janiaka współczesnym męczennikiem mediów i zażądał dowodów jego winy.

- Dla mnie jest to wypowiedź niezrozumiała, nie do zaakceptowania. Stolica Apostolska właśnie prowadzi dochodzenie, bada dowody w sprawie, w której ksiądz biskup jest oskarżony. Nazwanie go męczennikiem jest nadużyciem, nadużyciem zaufania wiernych - stwierdził o. Żak w komentarzu dla gosc.pl.

Na uwagę, że decyzja Stolica Apostolska odwołała bp. Janiaka, ale nie wskazała powodów jego odwołania, jezuita odparł, że tak się nie stało, ponieważ była to reakcja na rezygnację złożoną przez samego biskupa.

- To była uczciwa odpowiedź Stolicy Apostolskiej, która nie daje o. Tadeuszowi żadnego pretekstu do takiej wypowiedzi - zaznaczył.

Krytycznie odniósł się też do innych słów dyrektora Radia Maryja, wygłoszonych podczas tego samego przemówienia. O. Rydzyk powiedział:

- To że ksiądz zgrzeszył...? No, zgrzeszył. A kto nie ma pokus? Kto nie ma pokus, niech się pokaże. Jedna jest tylko - Maryja. I Pan Jezus przyszedł podnosić nas wszystkich. Ponosimy konsekwencje za nasze czyny, ale to jest straszne, co się dzieje. I tych biskupów... Nie patrzą na nic. Ks. bp Janiak na raka choruje i ma walczyć z tym wszystkim? To go prędzej rak zje - stwierdził o. Rydzyk.

Zdaniem o. Żaka, powyższe słowa to bagatelizacja cierpienia ofiar, a zarazem bagatelizacja i uderzenie w sakrament pojednania. - To wręcz ośmieszenie łaski przebaczenia, wysłużonej przez mękę i śmierć Chrystusa. Tak jakby to była łaska z przeceny - podkreślił.

A oto twit przewodniczącego państwowej komisji ds.pedofilii:

i Rzecznika Praw Dziecka:

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7