Wielkim zagrożeniem dla kapłanów jest dziś aktywizm. Ksiądz, który sam nie potrafi odpoczywać, męczy innych – uważa ks. Paul Préaux, przełożony generalny Wspólnoty św. Marcina.
Dociekając przyczyn tego dynamizmu, dziennik La Croix rozmawiał z przełożonym tego zgromadzenia. Ks. Préaux potwierdził, że ważne jest dla nich właśnie życie wspólnotowe kapłanów. Zauważył, że w przeszłości nowi księża stopniowo wchodzili w duszpasterstwo. Zostawali najpierw wikarymi w małej parafii, potem w większej itd. Dziś ze względu na kryzys powołań niejednokrotnie zaraz po święceniach zostają proboszczami wielkich parafii. To grozi szybkim wypaleniem.
Ks. Préaux potwierdził, że w takiej sytuacji niezbędna jest współodpowiedzialność świeckich i duchowieństwa, jednakże bez zeświecczania księży i bez klerykalizacji świeckich. Dodał on zarazem, że najlepszym sposobem na klerykalizm jest dbanie o właściwy chrystocentryzm. W ten sposób nie stawiamy w centrum samych siebie i wystrzegamy się klerykalizmu – dodał przełożony Wspólnoty św. Marcina.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.