Watykan na forum OBWE o walce z terroryzmem

Dla skutecznej walki z terroryzmem i radykalizacją młodzieży nie wystarczą jedynie kroki czysto prawne i wzmożone środki bezpieczeństwa. Niezbędne jest budowanie kultury spotkania i dialogu - oświadczył na forum OBWE stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej.

Ks. Janusz Urbańczyk wziął udział w konferencji na temat walki z terroryzmem.

Watykański dyplomata podkreślił, że ze względu na potrzebę kształtowania właściwej kultury, szczególną rolę odgrywają tu środowiska lokalne. To właśnie przedstawiciele władzy i organizacje działające na tym szczeblu znajdują się na pierwszej linii frontu, zapobiegając radykalizacji młodych poprzez edukację i zatrudnienie.

Bardzo ważne jest również respektowanie u młodych wolności słowa, aby ich postulaty mogły znaleźć wyraz w procesach demokratycznych, a nie prowadziły do aktów przemocy. Istotne jest też pełne poszanowanie wolności religii i wyznania, także w odniesieniu do organizacji, które inspirują się wiarą. Uchybienia na tym polu tworzą bowiem atmosferę, która sprzyja radykalizacji i przemocy. Watykański dyplomata przypomina też jednak o obowiązkach liderów religijnych, którzy muszą sprzeciwiać się wynaturzeniom i manipulowaniu religią.

Przemawiając na forum OBWE przedstawiciel Stolicy Apostolskiej zwrócił też uwagę na problem coraz częstszych ataków na miejsca kultu. Zauważył, że zbyt długo, zarówno w polityce jak i w mediach, nie przywiązywano wagi do aktów agresji wymierzonych w obiekty chrześcijańskie ani nie chciano uznać ich antychrześcijańskiego charakteru. Watykan z zadowoleniem przyjął podjęte już środki mając chronić obiekty żydowskie i muzułmańskie. Ma jednak nadzieje, że podobne kroki zostaną zastosowane również w odniesieniu do chrześcijańskich miejsc kultu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10