Sery – regionalne przysmaki

Białe, żółte, pleśniowe, twarogowe, miękkie, twarde, łagodne i ostre. Sery to niezliczona gama smaków i zapachów. W każdym kraju produkowane w nieco inny sposób są prawdziwymi smakołykami – dodatkami do posiłków i przekąskami.

Jeśli robimy zakupy w sklepach sieciowych czy dyskontach, najczęściej z przyzwyczajenia kupujemy ten sam rodzaj sera. Żółtego w plastrach czy twarogu nie traktujemy jako produktu, którym można się zachwycać. To błąd, bo okazuje się, że i u nas świetnie funkcjonują małe, lokalne firmy rzemieślnicze produkujące sery, jakich nie znajdziemy w innych krajach. Warto więc zainteresować się regionalnymi specjałami. Znajdziemy je w pobliskich sklepach, na festiwalach regionalnych smaków czy w internecie.

Dobry, czyli jaki?

Dobre sery produkowane są z wysokiej jakości pełnotłustego mleka. Nie musi to być tylko mleko krowie. Do wyrobu serów wykorzystuje się też mleko owcze i kozie. W sklepach nie zawsze produkt wyglądający jak ser jest nim w istocie. W wielu marketach natrafimy na produkty seropodobne. Najczęściej zawierają one tłuszcze (np. palmowy), a na etykiecie nie znajdziemy słowa „ser”. Kupujemy wtedy na przykład „goudę”, która z serem tego typu nie ma nic wspólnego i warto mieć tego świadomość. Dobre sery mają też niezbyt intensywny kolor. Od jasnego, białego (twarogi) po lekko żółtawy. Wyrazisty żółty wpadający w pomarańcz kolor sera to znak, że zawiera on barwniki.

Co w takim razie w składzie powinien mieć dobry ser? Głównie mleko, bakterie, sól i podpuszczkę. Czasami zawiara też lizozym (ma właściwości bakteriobójcze), chlorek wapnia (poprawia krzepliwość mleka) czy annato (naturalny, pozyskiwany z owoców tropikalnej rośliny barwnik).

Jedz na zdrowie

Sery są zdrowe, w większości przypadków lepiej przyswajalne przez osoby z nietolerancją laktozy (podobnie jak inne przetwory mleczne, takie jak jogurty, kefiry czy maślanki). Dzieje się tak dlatego, że w procesie fermentacji mleka laktoza ulega częściowemu rozkładowi. Dzięki temu jest łatwiej przyswajalna niż ta zawarta w mleku. Najlepsze i najbardziej wartościowe są pełnotłuste sery z niepasteryzowanego mleka (niezalecane kobietom w ciąży). Niestety z przyczyn sanitarnych taki ser dzisiaj bardzo trudno kupić. Poza tymi produkowanymi przemysłowo coraz częściej można spotkać sery farmerskie, zagrodowe czy rzemieślnicze. Produkowane według autorskich receptur są różnorodne w smaku, teksturze i zapachu. •

Nie tylko oscypek

Najbardziej rozpoznawalnym i lubianym przez turystów serem kupowanym w górach jest oscypek. Produkowany z owczego mleka ma charakterystyczny kształt i dobrze smakuje na surowo albo z grilla. Ale na nim nie kończy się różnorodność regionalna. W górach można też spróbować wyrabianego z owczego mleka bundzu czy bryndzy. Bundz (ser podpuszczkowy) jest słodkawy i delikatny. Bryndza ma bardziej wyrazisty, słony smak i charakterystyczny zapach. Dawniej wyrabiano ją w bacówkach przy okazji wypasania owiec. W górach spotkamy też podwędzaną redykołkę i bryndzę wołoską oraz pucok, zwany też gołką. W Beskidzie Niskim, w okolicach Wisłoka, spróbować można kozich i owczych serów charakterystycznych dla tamtych rejonów. Wołoscy pasterze dawniej wyrabiali je ręcznie. Teraz skosztować można różnych smaków bryndzy (np. koziej czy łemkowskiej) i regionalnych bundzów, serów białych, kozich dojrzewających, wędzonych i twarogów. Na listę produktów regionalnych wpisany został ser kornaka w zalewie ziołowej. Produkuje się go z twarogu z dodatkiem soli. Niewielkie podsuszane kulki białego sera przekładane liśćmi bluszczyka zalewane są olejem słonecznikowym z kminkiem, papryką i przyprawami. Każdy region ma własne unikatowe receptury na sery wyrabiane od setek lat (np. ser ziemny z Kornicy, kamiennogórski ser pleśniowy, ser kozi dojrzały wytapiany, gzik, ser smażony z kminkiem, na Śląsku zwany hauskyjzą, sery z Wiżajn, ser w popiele zwany popiołkiem z Krupego, ser topiony na parze z kminkiem i wiele innych).

Skąd się biorą dziury w serze?

Nie każdy ser ma dziury (fachowa nazwa to oczka). Ta cecha zarezerwowana jest dla niewielkiej grupy serów. U nas najbardziej popularne są w niej ementaler, tylżycki i maasdamer. Oczka powstają w wyniku rozpychania masy serowej przez dwutlenek węgla wytwarzany podczas produkcji. Dwutlenek węgla produkują odpowiednie bakterie np. Propionibacterium freudenreichii shermanii. Oczka mogą być większe lub mniejsze, raczej równomiernie rozłożone w przekroju. Ser nie powinien być wzdęty czy popękany.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9