Dziś ostatni dzień roku szkolnego

Podwójny rocznik w szkołach średnich, podwyżka dla nauczycieli o 6,9 proc. i zapowiedź kolejnej, dyskusja o postępowaniach dyscyplinarnych, zawieszenie edukacji stacjonarnej, wprowadzenie zdalnej i przesunięte egzaminy - to najważniejsze wydarzenia roku szkolnego 2019/2020.

Reklama

W związku z epidemią koronawirusa od 12 marca w całej Polsce w szkołach i przedszkolach zawieszone zostały stacjonarne zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a od 16 marca także zajęcia opiekuńcze. Początkowo zajęcia stacjonarne zawieszone były do 25 marca. Termin ten został później kilka razy wydłużony: do 10 kwietnia, do 26 kwietnia, do 24 maja, do 7 czerwca i do 28 czerwca, czyli do końca zajęć dydaktycznych w szkołach.

Od 25 marca wprowadzono obowiązek prowadzenia edukacji zdalnej.

9 kwietnia premier Mateusz Morawiecki i minister edukacji Dariusz Piontkowski poinformowali, że egzamin ósmoklasisty i matury zostają przesunięte, odbędą się nie wcześniej niż w czerwcu, najprawdopodobniej w drugiej połowie; nowy termin egzaminów zostanie podany co najmniej na trzy tygodnie przed nim.

24 maja ogłoszono nowy harmonogram egzaminów zewnętrznych. Zdecydowano, że egzamin ósmoklasisty, który miał się odbyć w kwietniu, przeprowadzony zostanie w dniach 16-18 czerwca. Termin dla uczniów, którzy nie będą mogli przystąpić do nich w czerwcu przeprowadzony będzie w dniach 7-9 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca.

Podano też, że matury, które miały rozpocząć się 4 maja, zaczną się 8 czerwca. Sesja potrwa do 29 czerwca. Będą przeprowadzone tylko egzaminy pisemne. Zdecydowano też, że nie będzie obowiązkowych egzaminów ustnych. Termin dodatkowy egzaminu maturalnego jest zaplanowany od 8 do 14 lipca br. Wyniki egzaminu maturalnego w terminie głównym i dodatkowym będą znane do 11 sierpnia br. Egzamin poprawkowy dla tych maturzystów, którzy nie zdadzą jednego z egzaminów obowiązkowych odbędzie się 8 września, jego wyniki zostaną podane do 30 września.

Minister edukacji ogłosił w maju jednolity w całym kraju harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych (w latach ubiegłych w poszczególnych województwach harmonogramy ogłaszali kuratorzy oświaty). Zgodnie z nim, dokumenty do szkół będą składane w dwóch etapach: 15 czerwca-10 lipca, 31 lipca-4 sierpnia. 12 sierpnia szkoły ogłoszą listy zakwalifikowanych uczniów, a 19 sierpnia przyjętych.

W maju zaczęto też stopniowo odmrażać oświatę. Od 6 maja w przedszkolach mogły być organizowane zajęcia opiekuńcze, a od 25 maja zajęcia prowadzone mogły być w szkołach podstawowych dla uczniów klas I-III. Mogły też być prowadzone w szkołach konsultacje dla wszystkich chętnych uczniów. Od 1 czerwca częściowo odmrożono nauka w szkołach średnich w zakresie zdobywania praktycznych umiejętności zawodowych. Odmrażanie odbywało się w reżimie sanitarnych według specjalnych wytycznych przygotowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

W reżimie sanitarnym przeprowadzone zostały też egzamin ósmoklasisty i matury. Zapisano w nich m.in., że na egzamin może przyjść wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów sugerujących chorobę zakaźną. Uczeń nie mógł uczestniczyć w egzaminie także wtedy, jeśli był objęty kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych albo mieszka z osobą, która przebywa na kwarantannie lub w izolacji.

Pod koniec maja MEN opublikowało szczegółowe wytyczne sanitarne dotyczące organizacji wypoczynku letniego dzieci i młodzieży.

W czwartek premier Morawiecki poinformował, że we wrześniu uczniowie wrócą do szkół. Podkreślił, że to pewna decyzja.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

TAGI| EDUKACJA, PAP

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama