- Papież często wracał do doświadczenia domu - mówił kard. Stanisław Dziwisz w Wadowicach.
Zdaniem krakowskiego metropolity seniora, w rozpoczynającym się procesie kanonizacyjnym sług Bożych Karola i Emilii Wojtyłów "w sensie ścisłym" św. Jan Paweł Wielki stanie się świadkiem świętości swoich rodziców.
- Zwracam się do członków powołanych trybunałów: róbcie szybko, ale nie ulgowo - zaapelował. Zachęcił do modlitwy za pośrednictwem rodziców św. Jana Pawła II.
Kardynał Dziwisz podkreślił, że dziś, gdy panuje samotność, niepewność jutra, ale także poszukiwanie sensu życia, rodzice Jana Pawła II stają się "świadectwem trwania nieprzemijających wartości, wśród których na pierwszym miejscu jest rodzina". - Jestem głęboko przekonany, że staną się oni przykładem dla współczesnych rodzin i patronami naszych rodzin, zwłaszcza teraz, gdy rodzinom, w kontekście ideologii kontestujących potrzebę i sens istnienia małżeństwa i rodziny, potrzeba autentycznych wzorców życia małżeńskiego i rodzinnego - mówił.
Postulatorem procesów kanonizacyjnych Karola i Emilii Wojtyłów jest ks. Sławomir Oder, który był także postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II.
Pierwszym sędzią trybunału jest abp Marek Jędraszewski,którego w procesach będzie reprezentował ks. Andrzej Scąber, referent ds.kanonizacyjnych. Promotorem sprawiedliwości jest ks. Tomasz Szopa, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Powołanych zostało także dwóch notariuszy - ks. Grzegorz Kotala i ks. Paweł Ochocki. Wszyscy członkowie trybunałów złożyli przysięgę dochowania tajemnicy i wiernego wypełnienia powierzonego im zadania.
Zadaniem trybunałów będzie wykazanie, że Emilia i Karol Wojtyłowie praktykowali cnoty w sposób heroiczny, że cieszą się opinią świętości, a za ich wstawiennictwem ludzie wypraszają łaski u Boga.
Pierwsza uroczysta sesja trybunałów odbywa się w obecności wszystkich dziekanów archidiecezji krakowskiej i jest transmitowana w mediach archidiecezji krakowskiej. Po formalnym rozpoczęciu procesu abp Jędraszewski będzie przewodniczył Mszy św. o pomyślny jego przebieg i łaski za wstawiennictwem sług Bożych Karola i Emilii Wojtyłów.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.