Archidiecezja Detroit rozpoczęła proces kanonizacyjny ks. Gabriela Richarda, francuskiego misjonarza, który odegrał kluczową rolę na początku istnienia Michigan.
Gabriel Richard urodził się w 1767 r. w La Ville de Saintes we Francji. Po otrzymaniu święceń kapłańskich w 1798 r. wyruszył do Nowego Świata.
W 1805 roku w Dertroit wybuchł wielki pożar. Ks. Richardowi przypisuje się stworzenie motta Detroit: „Mamy nadzieję na lepsze rzeczy; powstanie z popiołów”. Motto nadal jest używane na pieczęci miasta.
„Ojciec Richard był gorliwym księdzem, którego misyjne serce kierowało wszystkim, co robił” - powiedział abp Vigneron. „W czasie, gdy w Archidiecezji odzyskujemy świadomość naszego powołania misyjnego, jestem wdzięczny, że możemy ukazywać o. Richarda jako wzór i inspirację dla naszej dzisiejszej misji”.
Ks. Richard spędzał dużo czasu wśród rdzennych Amerykanów i podróżował po całym regionie. Doszedł nawet do kandydowania na urząd polityczny i został wybrany do Kongresu. Swoją pensję przekazywał lokalnej społeczności.
Po sprowadzeniu prasy drukarskiej w 1809 roku wydrukował pierwszą gazetę: The Michigan Essay lub Impartial Observer.
Ks. Richard, wraz z wielebnym Johnem Monteithem i innymi, założył 26 sierpnia 1817 roku Uniwersytet Michigan, znany wówczas jako Catholepistemiad.
W 1832 roku kraj ogarnęła epidemia cholera. W środku straszliwej zarazy ojciec Richard, wówczas mając 65 lat, chodził dzień i noc, by pocieszać chorych, spowiadać, namaszczać umierających i chować zmarłych.
W końcu sam się zaraził. Zmarł 13 września 1832 roku. Ceni go nie tylko Kościół, ale i stan Michigan, za swój heroiczny przykład.
„Szczególnie wzruszające jest teraz, pośród trudności pandemii, rozpoczęcie tej podróży, studiowanie życia ukochanego pasterza, który zmarł podczas opieki nad chorymi” - powiedział prałat Charles Kosanke, obecny rektor Bazyliki św. Anny. „Ojciec Gabriel Richard pozostawił niezatarty ślad w całym Michigan”.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.