W Łodzi zakończyła się dwudniowa Arena Młodych - wydarzenie ewangelizacyjne, które w tym roku zgromadziło 12 tys. osób .
Podczas spotkania abp Grzegorz Ryś nawiązał m.in. do obchodzonego dziś w Polsce Dnia pokuty i modlitwy za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich. "Jesteśmy jednym ciałem, jedną wspólnotą. Grzech jednego człowieka dotyka nas wszystkich" - powiedział abp Ryś.
Arena Młodych, inicjatywa zapoczątkowana przed trzema laty przez metropolitę łódzkiego, z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem młodych.
Pierwszym punktem dzisiejszego spotkania, podobnie jak wczoraj, była pantomima zaprezentowana przez salezjański teatr Beznazwy. Tym razem scenka dotyczyła człowieka, który skuszony przez złego, wchodzi w grzech, z którego uwalnia go Jezus.
Metropolita łódzki zaprosił także wszystkich zebranych, aby przez chwilę wraz z nim i obecnymi księżmi wspólnie przepraszali Boga za grzechy Kościoła względem nieletnich. "Grzech zabija. Wiecie to lepiej od nas. Problemem było to, że wielu z nas wydawało się, że to nic strasznego. Co takiego się stało? Jeszcze całe życie przed tym człowiekiem. Jeszcze wyjdzie na prostą. Może to nie aż tak wielki grzech. Właśnie to bagatelizowanie, właśnie to przekonanie – nic się nie stało, to jedno wielkie oszustwo demona!" - podkreślił abp Ryś.
Metropolita łódzki zaznaczył, że nieraz konsekwencje tych grzechów wychodzą po latach. "Grzech jest zabójczy! Bardzo was proszę, aby teraz w ciszy – każdy z nas przeprosił Boga za te grzechy naszego Kościoła. Ja wiem - to nie wy popełniliście te grzechy – to my popełniliśmy te grzechy. Ja was proszę, żebyście ze mną, z księżmi przepraszali Boga za grzech naszego Kościoła. Jesteśmy jednym ciałem, jedną wspólnotą. Grzech jednego człowieka dotyka nas wszystkich" – zaznaczył metropolita łódzki.
Uroczyste błogosławieństwo kończące liturgię, zakończyło także tegoroczną Arenę Młodych, która była trzecią odsłoną tego największego łódzkiego wydarzenia ewangelizacyjnego.
Arena Młodych nie mogłaby się odbyć, gdyby nie ogromna rzesza wolontariuszy, którzy na różny sposób przygotowywali, ale także czuwali na przebiegiem tego wydarzenia. To dzięki nim było bezpiecznie, każdy otrzymał coś do zjedzenia i do picia, otrzymał kartkę i ołówek, uczestniczył w tańcu i animacji flagami, to oni upiększali całe spotkanie swoim śpiewem.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.