Tragedia podczas święta Epifanii

Co najmniej dziesięć osób zginęło a ponad 150 zostały rannych - wiele osób doznało złamań i krwotoków wewnętrznych - podczas uroczystości Timkat, prawosławnej Epifanii, w mieście Gondar, na północy Etiopii.

 

To jedno z najważniejszych świąt dla prawosławnych, którzy stanowią w Etiopii około 40 proc. 110-milionowego społeczeństwa.

Do tragedii doszło w poniedziałek 20 stycznia, przed godziną 8 rano. Przyczyną było zawalenie się drewnianej platformy, na której siedziało setki zebranych, przy tzw. Łaźni Fasilidesa, gdzie gromadzą się tysiące obserwujących rytuał zanurzania się wiernych w wodzie na pamiątkę Chrztu Jezusa w Jordanie.

Wg. szefa lokalnej ochrony, cytowanego przez france24.com, władze były przygotowane na dużą liczbę gości, a trybuny zostały zbudowane "profesjonalnie". Do wypadku dojść miało w wyniku przeciążenia, po tym jak zbyt duża liczba "młodych" wspięła się na platformę, pomimo, iż służby porządkowe starały się kontrolować przepływ pielgrzymów.

W ocenie lokalnego lekarza, który chciał zachować anonimowość, drewniane konstrukcje budowane co roku na obchody święta, stanowią niepotrzebne ryzyko.

Etiopia słynie z prawosławnych festiwali chrześcijańskich, które przyciągają wiernych i turystów, odgrywając kluczową rolę w branży turystycznej kraju.

Gondar znajduje się 700 kilometrów na północ od Addis Abeby. Jest popularnym miejscem na trasie skalnych kościołów w Lalibeli oraz Aksum, gdzie jak Etiopczycy wierzą, przechowywany jest oryginał Arki Przymierza, przywieziony z Jerozolimy przez króla Salomona.

W zeszłym miesiącu święto Timkat zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Wydarzenie przyciąga tłumy z całej Etiopii i zagranicy. Na obchodach święta co roku pojawia się ponad milion pielgrzymów.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7