Ludzie mogą uczynić wiarę częścią codziennego życia, nawet jeśli zajmują się czymś tak prostym, jak karmienie krów - zachęca amerykański ks. Michael Schueller z Iowa.
"To nie był cud, ale scena, która rozgrywała się na farmie Dana i Judy Gotto w Bankston na krótko przed Bożym Narodzeniem i była pięknym świadectwem wiary" - tą pozytywną historię rodzinną, opisaną przez Dana Russo, przytacza 9 stycznia Catholic News Service.
Chodzi o wydarzenie z 23 grudnia 2019 r., kiedy to farmerska rodzina Gotto ułożyła na polu stosy paszy dla bydła w kształcie gigantycznego krzyża, przyciągając do miejsca 171 krów.
Całość sfotografował dronem ks. Michael Schueller z pobliskiego kościoła św. Elżbiety, który obejmuje parafię św. Klemensa w Bankston.
Kapłan przeleciał dronem nad stadem, rejestrując zarówno nieruchome ujęcia, jak i wideo, które zamieścił na swojej stronie na Facebooku.
Natychmiast pojawiły się liczne komentarze. Zdjęcie obejrzały tysiące użytkowników. Zostało ono również zamieszczone w artykule największej lokalnej gazety „Telegraph Herald”, z nagłówkiem: „Święta krowa: viralowe zdjęcie bydła z Bankston przed świętami Bożego Narodzenia".
Sam ks. Schueller przyznaje, że jest „pod wrażeniem odpowiedzi na zdjęcie. Otrzymałem wiele wiadomości od ludzi z różnych stron i udostępniono je wiele razy - taki prosty obraz, który połączył się z tak wieloma ludźmi”.
Można oczywiście zadać pytanie - po co właściwie to wszystko? Otóż inspiracją do zrobienia fotografii było pragnienie rodziny, aby w ten sposób wyrazić ich katolicką wiarę. Poprzez pracę, jaką rodzina wykonuje od pokoleń.
Ziemia należy do rodzinny od 1889 r. Judy i Dan Gotto jak i wielu ich krewnych są rolnikami. Większość krów na zdjęciu należy do ich syna, Chada. Zdjęcie, które na prośbę rodziny wykonał ks. Schueller, nie było pierwszą taką próbą. Gotto już w poprzednich latach próbowali w ten sposób uczcić Święta Bożego Narodzenia, nigdy nie udało się im jednak wykonać dobrego ujęcia.
Jak przyznaje rodzina, nie było też ich celem publikowanie zdjęcia, lecz wykonanie fotografii "tylko dla rodziny", ponieważ przedstawia ona sposób życia ważny dla rodziny od pokoleń.
„Nasza rodzina żyje według trzech "F": wiary (faith), rodziny (family) i rolnictwa (farming)" - CNS przytacza wypowiedź syna, Chada Gotto.
Również ks. Schueller nie mógł przewidzieć reakcji internautów jaką wywoła zdjęcie. Sam przyznaje, że jego fotograficzne hobby pomogło mu lepiej poznać wiejskie społeczności, którym służy.
Czasem rolnicy proszą go, aby sfotografował ich w pracy.
Odnośnie popularności zdjęcia bydła zebranego na planie krzyża mówi: "Myślę, że to kwestia wiary. Pojawia się tęsknota, gdy widzisz taki symbol..."
Dodaje, że przesłaniem zdjęcia jest, iż ludzie mogą uczynić wiarę częścią ich codziennego życia, nawet jeśli zajmują się czymś tak prostym, jak karmienie krów.
„Chciałem tylko powiedzieć wszystkim, aby włączać Chrystusa we wszystko, co robicie” - mówi kapłan.
Opisuje swoje „duchowe poszukiwania” w wywiadzie dla„Der Sonntag”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.