Św. Jan Paweł II patronem Europy i doktorem Kościoła?

Prosiłem o zgodę na wysłanie zaproszenia do Przewodniczących Konferencji Episkopatów całej Europy o poparcie dla inicjatywy, którą wystosowałem do Ojca Świętego Franciszka, o ogłoszenie św. Jana Pawła II Patronem Europy i Doktorem Kościoła. Taką zgodę uzyskałem – zaznaczył abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) wziął udział w posiedzeniu Prezydium CCEE, które w dniach 1-3 grudnia br. obywało się w Bratysławie.

Jak mówił abp Gądecki na spotkaniu CCEE w Bratysławie było pięć wiodących tematów. To przyszłoroczna sesja plenarna CCEE w Pradze, forum katolicko-prawosławne w Kalamacie, 50-lecie CCEE w 2021 roku, niemiecka droga synodalna i inicjatywa ogłoszenia św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy.

Przewodniczący Episkopatu Polski zaznaczył: „Zebranie Plenarne w 2020 roku w Pradze będzie miało miejsce od 24 do 27 września 2020 r. i zakończy się Świętem Narodowym św. Wacława. Tematem obrad będzie „Przyszłość Stworzenia”– nie tylko w kontekście encykliki Laudato si` papieża Franciszka, ale także Synodu dla Amazonii. Temat „Przyszłość Stworzenia” zostanie potraktowany szeroko i zajmiemy się też kwestią eschatologii”.

Abp Gądecki powiedział też, że kolejnym tematem obrad w Bratysławie było Forum katolicko-prawosławne. Będzie ono miało miejsce w Grecji, w Kalamacie, od 25 do 29 mają 2020 r. Tematem wiodącym będzie wartość solidarności i współpracy między narodami europejskimi i rola chrześcijańskich kościołów Europy. Ze strony CCEE będzie 12 delegatów, to m.in: kard. Angelo Bagnasco – jako przewodniczy, kard. Péter Erdő, arcybiskup Budapesztu, kard. Vinko PULJIĆA, z Bośni i Hercegowiny, bp. Paolo Pezzi, arcybiskupa Moskwy, abp Roland Minnerath, arcybiskupa Dijon.

„Zajmowaliśmy się też 50-leciem CCEE” – dodał Przewodniczący Episkopatu. Rada Konferencji Episkopatów Europy została założona 25 marca 1971 r., w 2021 roku będzie obchodzić swoje 50-lecie. Rozpoczęły się już przygotowania do głównych obchodów tej rocznicy. Odbędą się one w Rzymie, zaproszeni zostali Przewodniczący Konferencji Kontynentalnych. Poinformował też, że kolejnym tematem obrad w Bratysławie była droga synodalna w Niemczech.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił: „Ostatnią sprawą niezwykle ważną dla Polski jest prośba, którą skierowałem do kard. Angelo Bagnasco, przewodniczącego CCEE. Prosiłem o zgodę na wysłanie zaproszenia do wszystkich Przewodniczących Konferencji Episkopatów całej Europy o poparcie dla inicjatywy, którą wystosowałem do Ojca Świętego Franciszka, o ogłoszenie św. Jana Pawła II Patronem Europy i Doktorem Kościoła. Taką zgodę uzyskałem”.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae – CCEE) powstała w 1971 r. Sekretariat Rady mieści się w szwajcarskim Sankt Gallen. Zgodnie ze statutem z 1993 r. poszczególne konferencje biskupów reprezentowane są przez swych przewodniczących. Zadaniem Rady jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6