Niektóre kobiety wyruszały w pieszej pielgrzymce do Piekar już o pierwszej w nocy, jak panie z południowych dzielnic Katowic, m.in. z Podlesia.
– Karolowi Miarce rząd pruski zaproponował łapówkę, by wydawane przez niego czasopismo „Katolik” nie mieszało się do wyboru posłów przeciwnych polityce Bismarcka. Tak to wspomina:„Subwencyą miałem zaraz odebrać, skoro kontrakt podpiszę w Gliwicach, zaraz też złożono na moim stole zadatek. Nastąpiła straszna we mnie walka. Ubóstwo radziło brać, sumienie zaś inaczej przemawiało. Po bezsennej nocy odezwała się do mnie żona: »Wiesz, co ci kurcze sprawiło? Judaszowe pieniądze. Znam cię i jestem przekonana, że nigdy nie będziesz szczęśliwym, jeżeli sumienie zaprzedasz. Wróć zadatek i pozostań ubogim lecz sprawiedliwym«”. Karol Miarka żony usłuchał – mówi katowicki arcybiskup. – To właściwe słowa jako odpowiedź na każdą próbę korupcji! Także w naszych czasach: pozostań ubogim, lecz sprawiedliwym! – skomentował.
Arcybiskup mówił o odpowiedzialności za ochronę środowiska. Przypomniał, że jesienią wróci na Śląsk smog. – Niech matki zwrócą się ku matce-ziemi, otaczając troską naturę i wychowując do szacunku dla stworzenia poprzez konkretne zachowania: szanowanie żywności, ograniczenie używania plastiku, oszczędzanie wody, segregowanie śmieci – apelował.
Religia zastępcza
Ostrzegł przed wpadaniem w konsumpcjonizm i przypomniał o cechujących przez lata śląskie kobiety gospodarności i „szporobliwości”, czyli oszczędności. Przytoczył dane, według których prawie 3 miliony Polaków nie radzi sobie z terminową spłatą zadłużenia.
– Coraz większym problemem jest zadłużenie na konsumpcję, stanowiące pokusę zwłaszcza dla ludzi młodych – wskazał. – Trzeba przeciwstawić się pokusie uczynienia z pieniądza zastępczego bożka, która konsumpcję każe traktować jako zastępczą religię. Do tego chce nas zmusić dyktat ekonomii i koncernów, które walczą z niedzielą, aby ludzie w ich świątyniach – w supermarketach – odprawiali niedzielne nabożeństwa zakupów i konsumpcji, aż po utratę wolności przez zadłużenie – ocenił.
Zdaniem abp. Skworca oszczędzanie ma funkcję wychowawczą. Pozwala uwolnić się od pogoni za realizacją zbędnych pragnień i oczekiwań materialnych. – Nie można cnoty oszczędności traktować wyłącznie jako środka do osiągnięcia życiowego dobrobytu. Jest ona przede wszystkim środkiem umożliwiającym właściwe ukierunkowanie się ku Bogu. Cnota ta konieczna jest po to, aby w pełni być człowiekiem i cieszyć się darem życia – dodał.
Arcybiskup katowicki podziękował rządzącym za 500+ na każde dziecko i za pomoc dla niepełnosprawnych. Również za emerytury dla kobiet, które nie pracowały, bo poświęciły się wychowaniu co najmniej czwórki dzieci. Ten postulat był wcześniej podnoszony właśnie w Piekarach.
Niemcy też chcą wolnych niedziel
Metropolita podziękował też za ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. – Przeciwko tej ustawie już zawiązuje się koalicja niektórych partii. Lider jednej z nich prezentując przed wyborami program swej partii, zapowiedział, że jeśli tylko wygra wybory, to ustawa ta zostanie zniesiona. My, nie tylko katolicy, ale ludzie odpowiedzialni i zdrowo myślący, nie możemy się na to zgodzić. Nie możemy się na to zgodzić, by kobiety, dziesiątki tysięcy kobiet w skali kraju, znowu w Dzień Pański zostały ekonomicznie przymuszone do obsługiwania sklepowych kas! - powiedział.
Czytaj dalej na następnej stronie
Poniżej galerie zdjęć
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.