Papieska Fundacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie zwraca się z prośbą o pomoc do gwiazd Hollywoodu. W ubiegłym roku wezwała aktorkę Sharon Stone i inne promotorki ruchu #MeToo, by nie zapomniały o kobietach, które doświadczają przemocy z powodu wyznawanej wiary. Teraz poprosiła aktora George’a Clooneya i piosenkarza Eltona Johna o wstawiennictwo w sprawie sześciu chrześcijan skazanych w Pakistanie na karę śmierci za rzekome bluźnierstwo.
Clooney i John stali na czele protestów przeciwko wynikającej z prawa szariatu karze śmierci za cudzołóstwo i stosunki homoseksualne w sułtanacie Brunei. Ich starania doprowadziły do wprowadzenia w tym kraju moratorium na wykonywanie kary głównej za te czyny.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie prosi, by podobna mobilizacja dotyczyła łamania wolności religijnej w państwach, w których źródłem prawa jest prawo koraniczne, w tym w Afganistanie, Arabii Saudyjskiej, Sudanie i północnych stanach Nigerii. Szczególnie zwraca uwagę na sześciu chrześcijan, skazanych na śmierć w Pakistanie na podstawie prawa o bluźnierstwie. Są to: Sawan Masih, Shafqat Emmanuel, Shagufta Kasur, Qasir Ayub, Amoon Ayub i Nadeem James. Podkreśla, że „nikt się nie zajmuje” ich losem, choć są to przypadki analogiczne do sprawy Asii Bibi, którą ostatecznie uwolniono po 10 latach spędzonych w więzieniu.
Dlatego Pomoc Kościołowi w Potrzebie zwraca się do osób, które zaangażowały przeciwko wprowadzaniu przepisów szariatu w Brunei, by „z tym samym godnym pochwały zaangażowaniem” podniosły swój głos „w obronie tych sześciu chrześcijan” z Pakistanu.
Do wypadku polskiego alpinisty doszło w czwartek po południu.
Tylko zalogowani użytkownicy będą mogli brać udział w dyskusjach oraz komentować artykuły na gosc.pl.
Dostajemy sporo wiadomości od Was, Drodzy Użytkownicy serwisu „Gościa”, dotyczących kultury języka w dyskusji pod artykułami. Zależy nam, podobnie jak Wam, aby stworzyć dobre miejsce spotkań. A nawet więcej – wspólnotę spotkań. Ktoś kiedyś powiedział, że wspólnota to strumień życia. W tej genialnej intuicji kryją się dwie cechy każdej wspólnoty. Po pierwsze jej członkowie mają wspólne źródło. Po drugie zmierzają w tym samym kierunku.
Gorąco zachęcamy Was do darmowego założenia konta i logowania się w naszym serwisie (można za pośrednictwem Google i Facebooka). Tylko zalogowani użytkownicy będą mogli brać udział w dyskusjach oraz komentować artykuły na gosc.pl. Wierzymy, że razem uda nam się stworzyć w ten sposób wspólnotę spotkań, wolną od hejtu czy podszytych agresją słownych zaczepek.
Zalogowanie się w serwisie „Gościa” daje też dodatkowe możliwości, z których warto skorzystać, takie jak założenie własnego bloga lub strony internetowej, wzięcie udziału w konkursie, dodanie zaproszenia na wydarzenie w swojej okolicy, a także uzyskanie dostępu do wybranych treści i serwisów specjalnych. Treści premium wkrótce będzie się pojawiać coraz więcej.
Obecnie mieszka w nim zaledwie sześciu mnichów i żyjące ich charyzmatem dwie osoby świeckie.
Pod hasłem „Kłaniajcie się Królowie”, 6 stycznia odbędą się Orszaki Trzech Króli.