"Postępuje odchodzenie od religijności tradycyjnej na rzecz zindywidualizowanej"

Młodzież ulega postępującej sekularyzacji, czego wyraźnym przejawem jest zarzucanie praktyk religijnych. Rośnie też sygnalizowane już przed laty zjawisko "odkościelnienia", czyli odchodzenia od religijności tradycyjnej, kształtowanej przez Kościół instytucjonalny, na rzecz religijności zindywidualizowanej, opartej o własne przemyślenia i poszukiwania - tak ks. prof. Sławomir Zaręba, socjolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, skomentował dla KAI najnowsze wyniki badań religijności młodych Polaków.

Tendencję wzrostową wykazuje w badaniach ks. prof. Zaręby także kategoria "niezdecydowani": w 1988 było to 14,4 proc., a w 2017 roku 23,3 proc. (według CBOS z 2018 - 21 proc.).

"Mamy do czynienia z sygnalizowanym już przed laty zjawiskiem "odkościelnienia", polegającym na m.in. na odchodzeniu od religijności tradycyjnej, manifestowanej masowo, kształtowanej przez wieki przez Kościół instytucjonalny i przechodzeniu do religijności sprywatyzowanej, zindywidualizowanej, opartej o własne przemyślenia i poszukiwania. Możliwe, że zmiany te wynikają z obniżania się autorytetu Kościoła, przyczyn jest z pewnością więcej" - zauważa ks. prof. Zaręba.

Jak wskazuje wykładowca UKSW, w środowisku młodzieży obserwuje się zjawisko postępującej sekularyzacji, której wyraźnym przejawem jest zarzucanie praktyk religijnych - obowiązkowych, ale nie tylko. - Spadek praktyk niedzielnych jest bardzo wyraźny. Dla przykładu, nakaz uczestnictwa w niedzielnej mszy św. traci moc obowiązującą, co potwierdza porównanie wyników z 1988 i 2017, gdzie odsetki uczestnictwa kształtowały się odpowiednio na poziomie 70,7 proc. i 41,1 proc.. Innymi słowy, ta obowiązkowa praktyka religijna posiada coraz częściej charakter dowolny. Potwierdzają to także przesunięcia w innych wskaźnikach religijności, jak np. w wymiarze doktrynalnym. To również potwierdza trend sekularyzacyjny, który obserwuje się także w stosunku do praktyk nadobowiązkowych, np. modlitwy indywidualnej – tłumaczy socjolog.

Jednak – dodaje ks. prof. Zaręba - pomimo obserwowanego trendu spadkowego w wymiarze globalnych postaw wobec wiary i praktyk religijnych, nie można jednoznacznie stwierdzić, iż religia przestaje być obecna w życiu polskiej młodzieży.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Jurek
  07.06.2019 17:38
  Zindywidualzowana religijnosc? Ciekawy eufemizm. A nie lepiej po prostu nazwac rzeczy po imieniu.
 • czloax
  07.06.2019 18:06
  Gdy ja wróciłem z "odkościelnienia" na łono Kościoła, słysząc zarzuty zazdrosnych prostaków jakie to luksusy ma ksiądz (siamochód, pokój mieszkalny w przykoscielnym domu katechetycznym), postanowiłem sobie w duchu, że mnie to nie interesuje. Bóg mnie interesuje i basta.
 • Anna Panna
  08.06.2019 00:02
  Nie może to być! Po Wielkim Wylaniu Ducha jakim był SW II i dwudziestosześcioletnim pontyfikacie WIELKIEGO JPII - taka SEKULARYZACJA???
 • Uczeń religii w szkole.
  12.06.2019 20:19
  Co do lekcji religii w szkołach. Chodzę do szkoły ponadgimnazjalnej gdzie katechezy uczy osoba świecka. Na lekcjach robimy zupełne NIC (tylko czasem oglądamy filmy religijne.) W mojej klasie już od dawna paru chłopaków ma zamiar się z religii wypisać bo po co marnować czas? Nie wiem dlaczego tak mało księży czy osób konsekrowanych uczy katechezy. Przecież chyba mogliby się wyrwać na kilka/kilkanaście godzin w tygodniu. Tym bardziej że katecheci świeccy mają nieraz marne wykształcenie w tym kierunku. Wg. mnie gdyby księża uczyli katechezy to merytoryka na tych lekcjach by się polepszyła a więc i młodzi chętnie by na nie uczęszczali by podyskutować na tematy które je nurtują.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11