Kryzys w niemieckim Kościele to przede wszystkim zanik wiary

W piątą rocznicę swoich święceń biskupich bp Stefan Oster SDB, 53-letni ordynariusz Pasawy wygłosił homilię, w której naszkicował aktualny stan Kościoła. Zdaniem biskupa znajduje się on w największym kryzysie od czasów reformacji.

„Zaufanie do Kościoła, do jego nauki i do wielu jego przedstawicieli zostało fundamentalnie wstrząśnięte“ stwierdził bp Oster dodając, że „w Kościele doszło do przestępstw popełnionych przez duchownych oraz przez innych mężczyzn i kobiety”. Zdaniem biskupa wielu odpowiedzialnych przez długi czas nie chciało wysłuchać głosu ofiar, ponieważ „chcieli bronić instytucji i nie wiedzieli bądź nie chcieli wiedzieć, jak dramatyczne dla ofiar są konsekwencje” tych przestępstw.

Bp Oster zaznaczył jednak, że dzisiejszy kryzys Kościoła w Niemczech jest starszy i o wiele głębszy: dotyczy on zaniku wiary. „Tylko dla nielicznych ma to jeszcze znaczenie, że zbawienie jest tylko w Chrystusie” stwierdził i przyznał, że „ spowiedź jako sakrament pojednania prawie całkiem zanikła. W Eucharystii jako źródle i szczycie całego kościelnego życia nie bierze już udziału 90 procent katolików”.

Bp Oster przedstawił dzisiejsze nowoczesne społeczeństwo narażone na liczne uzależnienia, od nowych mediów i mediów społecznościowych po gry i pornografię. „Rocznie mamy u nas - w jednym z najbogatszych krajów świata – ponad 100 tysięcy aborcji ” mówił ordynariusz Pasawy pokazując, że obrońców życia w Niemczech próbuje się kojarzyć z neonazistami, podczas gdy rosną prawdziwe neonazistowskie tendencje i antysemityzm.

53. letni biskup oświadczył, że podstawą dla niego jest wiara Kościoła. „Uważam za prawdziwe treści naszego katechizmu. W gruncie rzeczy wszystkie – i to z teologicznego jak i filozoficznego punktu widzenia. Podczas moich święceń biskupich uroczyście przysięgałem bronić tych treści” przypomniał bp Oster wskazując na dzisiejszy problem w Niemczech: „Według mnie mamy w naszym Kościele i w naszych naukach teologicznych sporą większość, dla której katechizm stał się nader problematyczny”. Bp Oster przyznał, że należy rozróżniać co jest prawdziwym rozwojem prawd wiary, a co jedynie krążeniem po drażliwych tematach, jak etyka seksualna. „Zagraża nam kolejna schizma – przestrzegał bp Oster - ponieważ zmiany dotyczą centralnych prawd Objawienia i moim zdaniem tylko je fałszują, a nie rozwijają.”

Bawarski biskup wskazał też na wzrost Kościoła katolickiego w Zachodniej Europie. „Prawdziwe nawrócenia, przede wszystkim młodych ludzi“ widzi on głównie tam, „gdzie katolicyzm został pogłębiony. W gruncie rzeczy nie znam ani jednego miejsca, gdzie liberalizacja powyższych kwestii byłaby owocna i prowadziła do wzrostu“ powiedział bp Oster kończąc homilię wspomnieniem Jana Pawła II, który dokładnie 40 lat temu mówił o konieczności nowej ewangelizacji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość
  27.05.2019 18:59
  Jak na razie "nowa ewangelizacja" Wojtyły na zachodzie wymiotła ludzi z kościoła, a na wschodzie (Polska) doprowadziła do reaktywacji najgorszego kontrreformacyjnego ciemnogrodu (Rydzyk). Szkoda gadać
 • Gość
  27.05.2019 23:40
  w 1978, gdy Wojtyła zostawał papieżem, mieliśmy w Polce kwitnącą oazę, kwitnące Kluby Inteligencji Katolickiej, odnowę soborową. Po "nowej ewangelizacji" Wojtyły mamy armię egzorcystów, kult świętych relikwii, łysych nacjonalistów na Jasnej Górze, rodzinę radia "Maryja"…. i makabryłę Lichenia z kustoszem-zboczeńcem. Boże, ratuj resztki swojego kościoła - bo po nowej ewangelizacji Wojtyły naprawdę nie ma już czego zbierać....
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7