Przytłoczeni obowiązkami

O stresie psychofizycznym księży i biskupów, nie potrafiących udźwignąć spoczywającej na nich odpowiedzialności pisze „L'Osservatore Romano”.

„Czasami i kapłani mogą czuć się przytłoczeni nadmiarem wyzwań, do tego stopnia, by poddać się zadaniom, które z biegiem czasu okazują się szkodliwe dla ich psychiki” - pisze na łamach dziennika arcybiskup stolicy Hondurasu, Tegucigalpy, kardynał Oscar Rodriguez Maradiaga.

Purpurat cytuje również soborowy dekret o posłudze i życiu kapłanów Presbyterorum Ordinis, gdy mówi on: „Także prezbiterzy, zajęci i rozrywani przelicznymi obowiązkami swego urzędu mogą szukać nie bez troski sposobu, w jaki by mogli zespolić w jedno swoje życie wewnętrzne z działalnością zewnętrzną” (n. 14). Zdaniem kardynała Maradiagi, nie zawsze się to udaje, a skutkiem niepowodzenia jest „utrata równowagi pomiędzy własnymi siłami, a oczekiwaniami środowiska, w którym się pracuje”. Natomiast starania, by im sprostać, często powodują wyczerpanie psychofizyczne, prowadzące do stresu i „poczucia wewnętrznej pustki”.

Metropolita stolicy Hondurasu przytacza słowa jednego z młodych księży: „Wydaje się, że powinniśmy znaleźć rozwiązanie na wszystko”, co, jak dodaje, jest oczywiście niemożliwe. Szczególnie wyczerpujące są kontakty z chorymi, osobami w podeszłym wieku, małżeństwami przeżywającymi kryzys, z młodzieżą i nieustanne prośby o „uwagę, wysłuchanie, udział i współczucie”. Tak autor książki, jak i kardynał Maradiaga postulują więc „głębokie przemyślenie stałej formacji kapłanów”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7