Sri Lanka: Jak to się stało, że nie zapewniono nam bezpieczeństwa?

Katolicy na Sri Lance wspominali wczoraj wielkanocny zamach na kościoły i hotele, w których dokładnie przed miesiącem zginęło 258 osób. Z głęboko zranionymi wspólnotami solidaryzuje się również Papież Franciszek.

O jego bliskości zapewnił lankijskich katolików kard. Fernando Filoni, który na prośbę Ojca Świętego odwiedził Sri Lankę. 

Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów przebywał do wczoraj w Tajlandii, gdzie brał udział w uroczystościach upamiętniających 350-lecie lokalnego Kościoła. Katolików jest tam niespełna 400 tys., co stanowi mniej niż 1 proc. 65-milionowego społeczeństwa. Kard. Filoni spędził jednak z nimi 6 dni, udając się również w odległe górskie diecezje, położone na północy Tajlandii. Mając na względzie tragiczne wydarzenia w sąsiedniej Sri Lance, prefekt watykańskiej kongregacji, zmienił nieco program swej azjatyckiej podróży i w drodze powrotnej do Rzymu zatrzymał się w Kolombo.

Jak podkreśla z kolei nuncjusz apostolski w tym kraju, rany po wielkanocnym zamachu wciąż się jeszcze nie zagoiły. „Wiele rodzin zostało osieroconych, niektórym na skutek odniesionych ran dosłownie zawaliło się życie” – mówi abp Pierre Nguyén Van Tot. Kościół okazuje poszkodowanym wielką solidarność. Jest wsparcie materialne i modlitwa. Ja sam jako nuncjusz osobiście odwiedzam pogrążone w żałobie rodziny, mam udział w ich bólu – mówi nuncjusz w Kolombo.

“Katolicy nadal nie rozumieją, jak mogło do tego dojść, dlaczego zwrócono się przeciw nim. Tym nie mniej wypowiedzi arcybiskupa Kolombo zawsze były nacechowane przebaczeniem i wolą pojednania, choć również i on przypomina, że rząd musi ukarać winnych – mówi radiu Watykańskiemu abp Van Tot. – Katolicy czują się więc opuszczeni, nie przez Kościół oczywiście, lecz przecz władze. Pytają się: Jak to się stało, że nie zapewniono nam bezpieczeństwa. Mają żal. Również sam rząd przyznał się do uchybień i stara się ukarać odpowiedzialnych i zrozumieć, dlaczego nie udało się im zapobiec tym zamachom.”

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9