Mosul: trudna sytuacja chrześcijan, mało powrotów

Nie liczy się ilość wiernych, ale jakość wiary. Nasza obecność tutaj jest znakiem powtórnych narodzin, rozpoczynamy nową drogę z tą małą trzódką. To słowa chaldejskiego arcybiskupa Mosulu z okazji Świąt Wielkanocnych, które celebrował w tym mieście z około 15 chrześcijańskimi rodzinami.

Tyle rodzin do tej pory powróciło do stolicy prowincji Niniwa.

Abp Michael Najeeb Moussa wspomina, że także on 5 lat temu uciekał z Mosulu w obawie przed czystkami, jakich w mieście dokonywali dżihadyści. Powrócił jako nowy biskup tej diecezji i swą pierwszą Mszę Zmartwychwstania Pańskiego sprawował w zniszczonym kościele św. Pawła, gdzie spoczywa ciało jego poprzednika, zamordowanego przez islamskich fundamentalistów.

Mam nadzieję, powiedział iracki dominikanin, że ludzie powrócą na Równinę Niniwy i rozpoczną tu nowe życie. Przyznał jednak, że sytuacja jest nadal bardzo trudna, większość jeszcze nie przybyła do swoich domów. Według szacunkowych danych – dodał – do tej pory pojawiło się niewiele ponad 41 tysięcy osób. W Mosulu natomiast sytuacja jest szczególna, niezbyt bezpieczna z powodu obecności islamskich terrorystów. Stąd tak mało chrześcijan powróciło do siebie.

Arcybiskup stolicy prowincji Niniwa z całą stanowczością zaznaczył, że przyszłość chrześcijan w Iraku bez sprawiedliwości jest niemożliwa. Wezwał więc władze do umiejętnego rządzenia i zapewnienia równych praw wszystkim mieszkańcom, bez robienia różnic ze względu na wyznawaną religię, czy przynależność etniczną. „Chrześcijanie – podkreślił – są w pełni obywatelami Iraku, tak jak wszyscy pozostali”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9