Góra św. Anny. Zakończyła się Olimpiada Teologii Katolickiej

Mistrzem XXIX Olimpiady Teologii Katolickiej został Paweł Pastwa z archidiecezji katowickiej. W tym roku konkurs organizowała diecezja opolska.

Kolejne dwa miejsca wywalczyły reprezentantki archidiecezji warszawskiej, obie maturzystki: Monika Matysiak i Katarzyna Bortniczuk.

- Do udziału w olimpiadzie namówiła mnie przyjaciółka, która rok temu brała udział w tym konkursie. Poza tym nie ukrywam, że indeksy były bardzo kuszące. Po maturze chciałabym studiować na UKSW w Warszawie - mówi Monika Matysiak. Wcześniej brała udział w franciszkańskiej olimpiadzie, którą dobrze wspomina. - Na olimpiadach teologicznych są bardzo ciekawe materiały. O św. Jacku nie miałam zbyt wielkiej wiedzy, a tu udało mi się go poznać. Nie wiem też, czy gdybym nie brała udziału w olimpiadzie, miałabym w ogóle okazję zetknąć się z dokumentami papieskimi. A teraz już wiem, że warto do nich sięgać - podkreśla laureatka.

- Św. Jacek ciekawi mnie od najmłodszych lat, odkąd rodzice kupili książkę „Legenda o św. Jacku”, która bardzo mi się spodobała. A gdy byłam starsza czytałam inną książkę o św. Jacku i jeszcze bardziej zaciekawiła mnie jego historia. Miał bogatą osobowość, wniósł w życie Polaków miłość do Eucharystii, do Jezusa i do Maryi. A także rozwijał zakon dominikański, który kształcił wybitnych ludzi, którzy mogli potem rządzić naszym krajem - mówi Katarzyna Bortniczuk. Przyznaje, że jest zaskoczona zdobytym miejscem. - Nawet nie spodziewałam się, że dostanę się do ścisłego finału - dopowiada.

Literatura do konkursu obejmowała m.in. znajomość wskazanych fragmentów z Nowego Testamentu, z papieskich adhortacji (m.in. Evangelii gaudium oraz Gaudete et exsultate) czy opracowań na temat św. Jacka oraz ewangelizacji.

Diecezję opolską reprezentowali: Marta Jaceńków z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr III w Opolu, Daria Warner Daria z II Liceum Ogólnokształcące w Kędzierzynie Koźlu oraz Jan Kurnyta Jan z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie.

Marta została laureatką i zdobyła 6. miejsce. - Interesują mnie zagadnienia z zakresu teologii, chociaż nie wiążę z tą dziedziną swojej przyszłości. Jestem w pierwszej klasie, a właśnie ta olimpiada jest dla wszystkich równa, bo każdy dostaje te same materiały, z którymi trzeba się zapoznać. A przykładowo na olimpiadzie geograficznej, w której w przyszłości chcę wziąć udział, trzecioklasiści mają przewagę ze względu na już przerobiony na lekcjach materiał - wyjaśnia Marta Jaceńków.

Nauczycielka Marty, Małgorzata Chalińska, która pod swoimi skrzydłami miała już wielu finalistów i laureatów Olimpiady Teologii Katolickiej, mówi jak zachęcić uczniów do udziału właśnie w tym konkursie? - Jeżeli uczeń nie ma zainteresowań religijnych, teologicznych, filozoficznych, to chyba nie da się go zachęcić. Moim zadaniem jest znalezienie tych osób, które takie zainteresowania mają. Trzeba ich wyszukać i zaproponować im udział - mówi Małgorzata Chalińska. - Przygotowuję uczniom wszystkie materiały, drukuję im je, a potem pilnuję, żeby się uczyli. Jeśli jest potrzeba, to układam pytania - wyjaśnia katechetka.

W diecezji opolskiej nad organizacją olimpiady czuwał ks. Jerzy Kostorz, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Opolu wraz z gronem współpracowników. Cenne nagrody w ręce uczniów trafiły za sprawą sponsorów.

- XXX Olimpiada Teologii Katolickiej odbędzie się w Przemyślu od 16 do 18 kwietnia 2020 roku. Tytuł roboczy brzmi: „Dumni z Ewangelii i z Polski”. Będzie to w naszym kraju rok obchodów 100. rocznicy „Cudu nad Wisłą” - ogłosił ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik z UKSW.

O finale Olimpiady Teologii Katolickiej napiszemy także w „Gościu Opolskim” nr 15/2019 z 14 kwietnia 2019 r.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11