Watykan: drugi dzień spotkania o ochronie nieletnich

Kolegialność i synodalność to podstawa w stawianiu czoła nadużyciom – mówił kard. Gracias. Kard. Cupich skupił się na zapewnieniu rozliczalności biskupów z ich działań. Dr Linda Ghisoni postulowała stworzenie na terenie diecezji komisji konsultacyjnych doradzających biskupom.

W Watykanie miał dzisiaj miejsce drugi dzień szczytu poświęconego ochronie nieletnich. Głównym tematem obrad była kolegialność. Punktem wyjścia do dyskusji były referaty kard. Oswalda Graciasa z Indii, kard. Blase'a Cupicha z USA oraz Lindy Ghisoni, podsekretarz Dykasterii ds. Rodziny, Świeckich i Życia.

Kolegialność jest podstawową rzeczą w stawianiu czoła nadużyciom, które dotknęły ofiar i cały Kościół. Żaden biskup nie może więc powiedzieć, że sam zmierzy się z tym problemem - mówił na porannej sesji kard. Oswald Gracias, przewodniczący episkopatu Indii. Podkreślił on, że przezwyciężenie problemu nadużyć jest możliwe tylko na drodze kolegialności i synodalności. Ta ostatnia zakłada uczestnictwo i zaangażowanie ludzi świeckich.

„Nie wystarczy mówić o synodalności w Kościele, jeżeli chcemy nią naprawdę żyć musimy nauczyć się także praktykować ją na co dzień” – podkreślił hierarcha.

Wskazał, że z kolei kolegialność z jednej strony zawiera w sobie różnorodność i uniwersalność Kościoła, ale z drugiej jedność. Należy więc szanować wielką różnorodność ze względu na historię, kulturę, obyczaje, ale także trzeba popierać i doceniać jedność. W kontekście nadużyć oznacza ona wspólne zmierzenie się z tym problemem, mając jednak na uwadze różnice płynące z różnych kontekstów i spraw, z których wynikają.

W perspektywie kolegialności i synodalności indyjski kardynał zaproponował kilka spraw do rozważenia. Pierwsza dotyczy sprawiedliwości, gdyż ofiary nadużyć, których dopuścili się ludzie Kościoła, muszą poczuć, że Kościół pragnie im tę wartość przywrócić. Chodzi także o sprawiedliwość wobec prawa państwowego.

Mówi kard. Gracias: “Nadużycia seksualne wobec nieletnich czy bezbronnych dorosłych nie tylko łamią prawo Boże i Kościelne, ale są także publicznymi czynami kryminalnymi. Kościół nie żyje w odizolowanym świecie przez siebie stworzonym. Kościół żyje w świecie i dla świata – stwierdził kard. Gracias. – Osoby, które winne są takich kryminalnych wykroczeń są odpowiedzialne także wobec władz cywilnych za to, czego się dopuściły. Chociaż Kościół nie jest agendą państwową, to jednak uznaje prawowity autorytet prawa państwowego i cywilnego. Ponadto, Kościół współpracuje z władzami cywilnymi, aby wspierać przywrócenie sprawiedliwości ofiarom w porządku cywilnym.”

Oprócz tego, aby proces zabliźniania ran mógł przebiegać prawidłowo, zdaniem metropolity Bombaju konieczny jest jasny, przejrzysty i koherentny przekaz ze strony Kościoła w stosunku do ofiar, członków Kościoła i społeczeństwa. Ignorowanie go prowadzi do jeszcze większego cierpienia i spowolnienia procesu uzdrowienia.

Kard. Gracias zwrócił także uwagę na to, by w kontekście nadużyć nie zapominać, że Kościół jest wspólnotą wezwaną do pokuty i rozeznawania. Wskazał, że trzeba prosić o przebaczenie i pokutować, bo w czasie drogi ta wspólnota zawiodła.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8