Początek misji nowego arcybiskupa w Mosulu

Masul ma ogromne problemy z powrotem do sytuacji wyjściowej sprzed okupacji.

Mosul, metropolia iracka na północy kraju, która stała się łupem oddziałów zbrojnych tzw. Państwa Islamskiego w 2017 r., ma ogromne problemy z powrotem do sytuacji wyjściowej sprzed okupacji. Dotyczy to szczególnie strony chrześcijańskiej. Oczekiwany powrót tych, którzy opuścili miasto w czasach panowania ekstremistów islamskich jest bardzo powolny.

Miasto zostało zamienione w stertę gruzu. Nie sprzyja to zbytnio powrotowi do normalności. Patriarcha chaldejski Babilonu kard. Louis Raphaël Sako uczestniczył w Mosulu w ingresie nowego arcybiskupa, dominikanina Najba Mikhela Moussy. Bardzo zachęcał przy tej okazji do podjęcia trudu odbudowania oraz odrodzenia miasta, powierzając nowego pasterza w ręce lokalnych wspólnot: chrześcijańskiej oraz muzułmańskiej. Owocność wysiłków podejmowanych przez biskupa – podkreślił iracki duchowny – zależy od jedności diecezji, ponieważ pasterz pozostaje w służbie wszystkich, nie tej czy innej osoby. Zaznaczył też, że istnieją dwa czynniki dyskryminujące, które niszczą wspólnotę: stronniczość oraz protekcjonizm.

Świadomy trudności jakie ma zdewastowana diecezja patriarcha wyraził nadzieję, że jej wierni będą w stanie pogłębiać radość płynącą z wyzwolenia, wzmacniać nadzieję na powrót oraz budowanie zaufania i współistnienia różnych części składowych społeczeństwa. Mosul – jak zaznaczył – jest jedynym miejscem w swoim rodzaju, a to poprzez tworzące go wielokulturowe i zróżnicowane społeczeństwo.

Orędzie dotyczące współistnienia, miłości i pokoju popłynęło również z ust nowego arcybiskupa, który w okresie okupacji miasta przez państwo islamskie posługiwał wśród osób ewakuowanych z Mosulu i z Równiny Niniwy. Uroczystość miała miejsce w Kościele św. Pawła, w obecności wielu wiernych oraz lokalnych władz i polityków.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9