Uroczystości rozpoczęły się tu w niedzielę 6 stycznia uroczystym ingresem kustosza Ziemi Świętej, o. Francesco Pattona do bazyliki Narodzenia Pańskiego.
W dzień Objawienia Pańskiego wspólnota chrześcijańska zgromadziła się na uroczystej Mszy świętej w przylegającym do bazyliki Narodzenia franciszkańskim kościele św. Katarzyny. W Eucharystii więli udział liczni parafianie z Betlejem, Beit Sahour oraz Beit Jala jak również przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.
Uroczystości Objawienia Pańskiego w Betlejem zakończyły radosne nieszpory kolędowe z procesją do Groty Narodzenia. Przy ołtarzu pokłonu została odśpiewana Ewangelia o wizycie trzech Mędrców ze wschodu. W procesji tej niesiono symboliczne dary: złotą różę - dar Papieża Pawła VI, naczynie z mirrą oraz szkatułkę kadzidła. Na zakończenie procesji ojciec kustosz udzielił zebranym błogosławieństwa.
Nieszpory i procesja z figurką Dzieciątka Jezus wieńczą betlejemskie katolickie obchody świąt Bożego Narodzenia. Nie oznacza to jednak końca radości z narodzenia Jezusa. Dzisiaj bowiem Kościół prawosławny rozpoczyna świętowanie narodzin Syna Bożego.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.