Przedświąteczny rachunek sumienia

Ile w nas chrześcijaństwa, a ile pogaństwa, które w przebaczenie nie wierzy, bo samo nie przebacza? A skoro nie wierzy, do żadnego przez siebie popełnionego zła się nie przyzna?


Bez żywej pamięci nie będzie przyszłości, bo jeśli z najczarniejszych kart historii nie nauczymy się nie popełniać tych samych błędów, godność ludzka pozostanie martwą literą.

Powyższy cytat pochodzi z wczorajszego pozdrowienia papieża Franciszka skierowanego do delegacji rabinów z Kaukazu. Przychodzi do nas tuż przed setną rocznicą niepodległości. Już w niedzielę będziemy świętować naszą wolność. Rozpoczynamy kolejne stulecie. Jeśli spróbujemy zapomnieć o historii, odsunąć ją na bok, narazimy się na powtarzanie błędów, które kiedyś popełniliśmy.

Mija sto lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Czy żyje w nas refleksja, dlaczego tę niepodległość straciliśmy?

Sto lat naszej niepodległości nie było stuleciem wolności. Przeżyliśmy okrucieństwo wojny. Dlaczego staliśmy się jej ofiarami? Czy można było inaczej?

Przeżyliśmy panowanie dwóch systemów totalitarnych: czy wyciągnęliśmy z tego naukę?

Łatwo usprawiedliwiać się działaniami systemu. Ale żadne zło nie dokonuje się bez udziału ludzi. Nie, nie tylko obcych. Także nas samych. Czy potrafimy dokonać rachunku sumienia? A może wolimy udawać, że to nie my? To oni. Zawsze znajdą się przecież jacyś "oni"...

Chrześcijaństwo uczy, że jest przebaczenie, ale trzeba zmierzyć się z własnym złem i zwrócić ku dobru. Ile w nas chrześcijaństwa, a ile pogaństwa, które w przebaczenie nie wierzy, bo samo nie przebacza? A skoro nie wierzy, do żadnego przez siebie popełnionego zła się nie przyzna? Owszem, będzie się zasłaniać innymi, motać i uciekać przed odpowiedzialnością póki się da... A że zło popełnione przed laty dalej działa w ludziach i w naszej rzeczywistości społecznej? Czy to jeszcze nas obchodzi?

"Bez żywej pamięci nie będzie przyszłości, bo jeśli z najczarniejszych kart historii nie nauczymy się nie popełniać tych samych błędów, godność ludzka pozostanie martwą literą" - przypomina papież.

W innym kontekście. Ale warto go posłuchać.

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • tomak
  06.11.2018 16:08
  "Przeżyliśmy okrucieństwo wojny. Dlaczego staliśmy się jej ofiarami? Czy można było inaczej?" Tak, można było, ale nie naszymi ludzkimi siłami. Pan Jezus poprzez Rozalię Celakównę prosił Polaków (dokładniej prymasa Hlonda) aby dokonali Jego uroczystej Intronizacji Jezusa Chrystusa jako Króla Polski. Pan Jezus OBIECAŁ, że uratuje Polskę, że nie będzie wojny, śmierci i straszliwych zniszczeń. Tego nie uczyniono. Kard. Hlond nie podjął się tego zadania. Zlekceważono przesłanie Boga. Także dziś potrzeba dokonania takiej uroczystej Intronizacji jako Króla Polski. To się, wbrew pozorom, nie stało 19 listopada 2016. Ten Akt jeszcze jest przed nami. Oby nasze władze duchowne i świeckie wyciągnęły wniosek z przeszłości. Tylko Bóg nas może uratować.... nie amerykańskie rakiety i szybkostrzelne działa.
 • Ppp
  07.11.2018 07:05
  Zasadniczo, to oskarżyciel powinien udowadniać winę oskarżonemu. A jeśli wina jest niepewna lub niepełna, głupotą byłoby się przyznawać.
  A kiedy ktoś kopie leżącego, to nie może mówić, że „on sam się położył” - dlatego wina za zabory spada na zaborców, niezależnie od tego, w jakim stanie była Rzeczpospolita.
  Pozdrawiam.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7