Ocenia się, że skutki tragedii dotknęły półtora miliona ludzi, w tym 600 tysięcy dzieci.
Cały świat śpieszy z pomocą ofiarom trzęsienia ziemi i tsunami, które uderzyły w ubiegłym tygodniu w środkowo-zachodnie wybrzeże indonezyjskiej wyspy Sulawesi. Katastrofa spowodowała już ponad 1200 ofiar i zniszczyła 17 tysięcy budynków, centrów handlowych, meczetów oraz kościołów. Również infrastruktura została poważnie uszkodzona. Pozrywane są linie energetyczne oraz telefoniczne, zniszczone drogi, lotniska i mosty. Trudno jest dotrzeć do osób, które znajdują się nadal pod gruzami.
Prawie 60 tysięcy osób zostało przesiedlonych. Ocenia się, że skutki tragedii dotknęły półtora miliona ludzi, w tym 600 tysięcy dzieci. Unicef Indonezja organizuje pomoc dla najmłodszych i ich rodzin. Potrzebne jest jedzenie, woda, lekarstwa, zestawy do pierwszej pomocy, artykuły do higieny dla dzieci i kobiet.
Aby zapewnić dzieciom powrót do względnej normalności, działają służby, które je identyfikują i zajmują się tymi, które są pozbawione opieki. Przedstawiciele organizacji Save the Children są szczególnie zaniepokojeni o te dzieci, które w wyniku katastrofy zostały sierotami lub zagubiły swoich rodziców.
Organizacja tworzy miejsca do mieszkania dla dzieci, aby udzielić im pewnego i bezpiecznego schronienia, z dala od otaczającego chaosu.
Caritas Polska zaapelowała o wsparcie mieszkańców Indonezji poszkodowanych w wyniku tragicznego trzęsienia ziemi, a następnie tsunami. Organizacja ta jako jedna z pierwszych ruszyła na pomoc, natychmiast przekazując kwotę 100 tys. złotych.
Pomóc poszkodowanym można wpłacając dowolną kwotę na konto Caritas Polska z dopiskiem INDONEZJA lub wysyłając SMS o treści INDONEZJA na nr 72 052 (koszt to 2,46 PLN z VAT).
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).