KEP: Spotkanie na szczycie Kościoła katolickiego Europy w Poznaniu

Solidarność i wolontariat to główne tematy spotkania na szczycie Kościoła katolickiego Europy w Poznaniu, na którym w dniach 13-16 września obradować będą przewodniczący Konferencji Episkopatów z krajów europejskich na zgromadzeniu plenarnym - poinformowało PAP we wtorek biuro prasowe KEP.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski gospodarzem tegorocznego spotkania będzie przewodniczący KEP i wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) i metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

"Solidarność i wolontariat to główne tematy spotkania. Nawiązywać one będą do historii Polski, kiedy to Ruch +Solidarność+ przyczynił się do obalenia komunizmu w Europie. Uczestnicy zgromadzenia będą również dyskutować o wolontariacie młodzieży i dorosłych, jako ewangelicznym zaangażowaniu w życie Kościoła i społeczeństwa, które łączy Europę" - powiedział abp Gądecki.

Dodał, że okolicznością, która skłoniła go do zaproszenia tego gremium, była historia Kościoła i naszej ojczyzny. "W tym roku bowiem obchodzimy 1050-lecie pierwszej diecezji w Polsce, jaką była diecezja poznańska, oraz 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Te dwie rocznice tłumaczą się same przez się. Stąd też to wyjątkowe wydarzenie, jakim jest spotkanie biskupów Rady Konferencji Episkopatów Europy w Poznaniu, będzie czymś nadzwyczajnym, podkreślającym jeszcze bardziej te podwójne uroczystości" - zaznaczył abp Gądecki.

W spotkaniu wezmą udział m.in. kard. Angelo Bagnasco, metropolita Genui i przewodniczący CCEE, kard. Vincent Nichols, arcybiskup Westminster i wiceprzewodniczący CCEE, oraz przewodniczący Konferencji Episkopatów z państw europejskich. Obecni będą również kard. Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów z Watykanu, oraz abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz Apostolski w Polsce.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae) powstała w 1971 r. Poszczególne konferencje episkopatów reprezentowane są przez swych przewodniczących. Zadaniem Rady jest koordynowanie współpracy lokalnych Kościołów Europy.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ, PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11