„Życie monastyczne to powołanie, które jest bogactwem Kościoła i stanowi znak zapytania również dla ludzi XXI wieku”. Słowa te czytamy w komunikacie końcowym z zakończonej 20 listopada papieską audiencją sesji plenarnej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego - donosi Radio Watykańskie.
Komunikat podano do wiadomości w liturgiczne wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny (21 listopada), obchodzony jako dzień „pro Orantibus”, czyli pamięci o zakonach klauzurowych. Papież nawiązał do niego 16 listopada po niedzielnej modlitwie maryjnej. Zachęcił do duchowego wspierania tych, którzy, całkowicie oddając się modlitwie, żyją dzięki Opatrzności, do modlitwy o nowe powołania do tej formy życia i także do pamięci potrzebach materialnych klasztorów kontemplacyjnych.
Sesja plenarna watykańskiej dykasterii ds. zakonów (18-20 listopada) poświęcona była obecnemu znaczeniu życia monastycznego dla Kościoła i świata. Otwierając obrady, prefekt Kongregacji podkreślił, że monastycyzm pozostaje nadal wzorem dla każdej formy życia zakonnego i w ogóle dla wszystkich ochrzczonych. „Kościół oczekuje od mnichów i mniszek przejrzystego, wyraźnego świadectwa obecności Boga i Jego bliskości. Jest to miłość do każdego człowieka” – powiedział kard. Franc Rodé CM. Dokonując przeglądu działalności dykasterii, jej sekretarz, abp Gianfranco Gardin OFMConv, przedstawił między innymi pierwsze echa opublikowanej przez nią 28 maja 2008 r. instrukcji „Posługa władzy i posłuszeństwo”. W trakcie obrad zajęto się zwłaszcza problemami mniszek. Uczestnicy wysłuchali m.in. świadectw holenderskiej cysterki m. Teresy Brenninkmeijer OCist, opatki w Danii, o klasztorze żywotnie się odradzającym, i hiszpańskiej karmelitanki bosej Marii del Sagrario Fernández Franco o wspólnotach przeżywających trudności.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.