W związku z 800. rocznicą urodzin św. Elżbiety Węgierskiej (1207-1231) i obchodzonym z tej okazji Rokiem św. Elżbiety, niemieckie ministerstwo finansów wydało okolicznościowy znaczek pocztowy wartości 55 eurocentów oraz pamiątkową monetę o nominale 10 euro.
Moneta i znaczek zostaną zaprezentowane 29 października w kościele św. Elżbiety w Marburgu, gdzie święta obu narodów spędziła ostatnie lata życia. W specjalnym komunikacie związanym z prezentacją pamiątkowego znaczka i monety Konferencja Biskupów Niemieckich informuje, że gospodarzami spotkania będą Rada Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD), episkopat katolicki Niemiec oraz burmistrz Marburga.
Św. Elżbieta Węgierska ( w Niemczech zwana Elżbietą z Turyngii) jest jedną z najbardziej znanych świętych w krajach na obszarze języka niemieckiego. Według Benedykta XVI - stanowi dla wszystkich ludzi zachętę do pielęgnowania kultury miłości bliźniego, sprawiedliwości społecznej oraz podkreślania wartości małżeństwa i rodziny.
"Tylko na takim fundamencie może istnieć prawdziwa wspólnota narodów, jaką jest Europa" - podkreślił w przesłaniu papież. Elżbieta urodziła się 7 lipca 1207 r. na zamku Sárospatak na Węgrzech. Jej ojcem był król węgierski Andrzej II, a matką Gertruda von Andechts-Meranien, siostra św. Jadwigi Śląskiej. W 1221 r. Elżbieta poślubiła 14-letniego landgrafa Ludwika IV z Turyngii. Życie św. Elżbiety, to radykalna miłość bliźniego i miłość Chrystusa, stwierdza komunikat episkopatu Niemiec. Jako władczyni Turyngii wykorzystywała swoją pozycje dla wspierania biednych, bezdomnych i cierpiących. Wielkodusznie rozdawała im pieniądze, zapasy zboża i osobiste kosztowności, regularnie odwiedzała dzielnice ubogich, dla opieki nad chorymi i starymi zakładała hospicja, w których również sama pracowała Po śmierci męża opuściła zamek na Wartburgu i całkowicie poświęciła się opiece nad chorymi. W Marburgu założyła kolejny szpital, nadając mu imię św. Franmciszka z Asyżu. Zmarła w trzy lata później w wieku 24 lat, 17 listopada 1231 r. w Marburgu. Śmierć nastąpiła prawdopodobnie z wycieńczenia spowodowanego nadmiernymi umartwieniami. Już cztery lata później została ogłoszona świętą. Elżbieta jest wzorem czynnej miłości bliźniego. "Nigdy nie ustawała w trosce o bliźnich, zawsze przyznawała się do głębokiej, prawdziwej wiary i i poświęciła życie pobożności", stwierdził 27 maja 1235 r. Papież Grzegorz IX. Kościół obchodzi jej wspomnienie 19 listopada.
Międzynarodowy Rok św. Elżbiety obchodzony jest od 17 listopada 2006 r. do 17 listopada 2007 r., również ekumenicznie. Główne uroczystości w 800.rocznicę urodzin świętej odbyły się na Węgrzech 7 lipca br. w Sárospatak, a centralne uroczystości pielgrzymkowe - 17 września w Erfurcie. W Mszy św. w Erfurcie uczestniczyło 18 biskupów z Niemiec, Węgier, Rumunii i Rosji, a przewodniczył jej kard. Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan.
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Jałmużnik Papieski pojechał z pomocą na Ukrainę dziewiąty raz od wybuchu wojny.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.