Katolickie dzieło pomocy w Niemczech "missio" obchodzi 175-lecie istnienia. Organizacja wspiera 2 700 projektów pomocy w 100 krajach Afryki, Azji i Oceanii- poinformował przewodniczący "missio", o. Hermann Schalück.
"«Missio» nie tylko spieszy z pomocą ludziom biednym i skrzywdzonym, ale również daje im orientację w wierze" - podkreśliła współpracująca z organizacją Gundula Gause, dziennikarka telewizji ZDF. Dodała, że jest to dla niej praktyczne przekazywanie Dobrej Nowiny.
Gośćmi jubileuszowych uroczystości w Akwizgranie będą kończący swą misję dyplomatyczną nuncjusz apostolski w Niemczech , abp Erwin Josef Ender, bp Wenceslao Padillaz Mongolii, abp Orlando Quevedo z Filipin oraz biskupi afrykańscy. Nie przybędzie na uroczystości przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, kard. Karl Lehmann, ponieważ w tym czasie będzie przebywał w Rumunii na uroczystościach intronizacji nowego patriarchy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego Daniela I.
"Pojęcie działalności misyjnej nie może się dziś kojarzyć ze stereotypowym obrazem białego człowieka, który wyjeżdża w odległe strony świata, aby chrzcić ludzi" - powiedział o. Schalück i dodał: "Nie chcemy występować tylko jako ludzie zwiększający liczbę chrześcijan, lecz pragniemy dawać osobiste świadectwo o Bogu miłości i sprawiedliwości". Zakonnik wyjaśnił, że dlatego projekty pomocy kościelnej są ściśle związane z sytuacją społeczną, polityczną i zdrowotną danego kraju. Jako przykład wymienił pomoc sierotom po zmarłych na AIDS w Afryce, krzywdzonych w Indiach tzw. "niedotykalnych" z najniższej kast społecznej w Indiach i najmłodszy Kościół katolicki świata, liczący tylko 410 wiernych, Kościół w Mongolii.
"Missio" jest jednym z ponad 100 papieskich dzieł misyjnych na świecie. Swoje siedziby ma w Akwizgranie i Monachium. Akwizgrańską placówkę założył w 1832 r. mieszkający tam lekarz Heinrich Hahn. W kilka lat później, w 1836 r., powstało "Stowarzyszeni Misyjne Ludwiga" w Monachium. W 1922 r. papież Pius XI nadał obu dziełom rangę Papieskich Dzieł Misyjnych. Od 1972 r. oba dzieła, choć w znacznym stopniu działają samodzielnie, występują pod jednym szyldem.
Do zadań "missio" należy m.in. budowanie partnerskich kontaktów z Kościołami Afryki, Azji i Oceanii, realizowanie projektów pomocy w tych krajach, natomiast w Niemczech - budzenie świadomości pomocy tym krajom. Z ubiegłorocznego raportu o działalności "missio" wynika, że aktualnie wspiera ponad trzy tysiące różnych projektów pomocowych. Jest to m.in. pomoc dzieciom-żołnierzom w Kenii i Ugandzie, pomoc najbiedniejszym w Indiach oraz małym wspólnotom chrześcijańskim na Filipinach. "missio" jest finansowana głównie z ofiar, część środków otrzymuje też z podatków kościelnych. W 2006 r. jej budżet wynosił 49,7 mln. euro. Ze zbiórki prowadzonej w niedzielę misyjną organizacja uzyskała 7,65 mln. euro.
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Jałmużnik Papieski pojechał z pomocą na Ukrainę dziewiąty raz od wybuchu wojny.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.