Góra Oliwna

Przekraczam granicę egipsko-izraelską w Akaba. Odprawa jest długa i skrupulatna. Wszechobecna podejrzliwość względem turystów jest irytująca. Staram się jednak zrozumieć, że sprawa bezpieczeństwa jest priorytetem…

Bazyliki Grobu i Wniebowzięcia NMP
Miejsce związane z tajemnicą przejścia Maryi do nieba usytuowane jest w Dolinie Jozefata w pobliżu Ogrodu Oliwnego. Przed kościołem jest niewielki dziedziniec, a portal, zdobiący wejście do kościoła, widoczny jest z daleka. Od progu 48 kamiennych stopni prowadzi w dół do miejsca, gdzie w prawym ramieniu transeptu mieści się kaplica Grobu Matki Bożej. Według tradycji uczniowie Jezusa w to miejsce przenieśli ciało Matki Pana i tu je pochowali. Kiedy po niedługim czasie przybył - nieobecny w czasie przeniesienia ciała - apostoł Tomasz uczniowie udali się do grobu, aby pokazać mu miejsce pochowania Maryi i stwierdzili, że grób jest pusty.

Ciało Maryi zostało zabrane do nieba, aby nie dotknęło go ziemskie zepsucie. Dziś w miejscu tym znajduje się prawosławna bazylika. Jak wspomniałam do Grobu Maryi, który mieści się w jej podziemiu, wiodą liczne i szerokie schody. Tu też znajduje się dość dobrze zachowany fragment surowej, nierównej i jasnej skały, mającej formę sarkofagu. Jest on oddzielony szkłem i podświetlony. Wszędzie pełno ikon, płoną lampy oliwne i świece. Rozświetlona ich blaskiem krypta ukazuje wykuty w skale grób. Przez szybę widać pustą wnękę pełną nierówności i dziur. Po prawej stronie jest grobowiec i kaplica św. Józefa. Święty ten kroczy w orszaku aniołów, trzymając w rękach owiniętą w całun Maryję. Po lewej stronie w niszy znajduje się grobowiec, gdzie spoczywają rodzice Maryi - Anna i Joachim.

Z apokryfu „Tansitus Mariae” oraz badań archeologicznych wiadomo, że żydochrześcijanie czcili ten grób jako Grób Maryi. Tu miała bowiem zostać pochowana na polecenia Jezusa. W apokryfie św.Jana czytamy: „zanieśli apostołowie mary i złożyli drogocenne i święte Jej Ciało w Getsemai w nowym grobowcu”. Ze źródeł historycznych wiadomo, że pod wpływem ustaleń soboru efeskiego (431 rok) patriarcha Jerozolimy, Juvenalis, konsekrował nad Grobem Maryi kościół, który później zniszczyli Persowie. W 1103 roku wzniesiono tu ponownie świątynię, tym razem dwukondygnacyjną, która niestety tez uległa zniszczeniu w roku 1187. Ocalał tylko kościół dolny, w którym znajduje się Grób Maryi. W XVI wieku ruiny opactwa i ocalały kościół oraz przylegającą do niego grotę Getsemani zakupili franciszkanie. W wyniku konfliktu z Grekami kościół Grobu Matki Bożej stał się przedmiotem przetargu. W 1757 roku w posiadanie grobu weszli Grecy i tak już jest do dziś.

Przekraczam próg kościoła. Schodzę po licznych stopniach na dół i kieruje się wprost do kamiennej skały, na której złożono Maryje, a trwając w milczeniu modlę się, dziękując Bogu za Matkę. To radosna modlitwa, do Tej, która nas uprzedziła w chwale zmartwychwstania, a teraz wraz z ciałem króluje w niebie i wstawia się za nami, którzy również do nieba pielgrzymujemy...

Ogród Oliwny
Ogród Getsemani jest jednym z najświętszych miejsc chrześcijaństwa. Kiedyś Ogród Oliwny miał 1200 metrów kwadratowych. Od XIV wieku został podzielony na dużo parceli ze ścieżkami i niskimi murkami. Pielgrzymi późniejszych stuleci nazywali to miejsce „ukwiecone pole” lub „ukwiecony ogród”. Czas mijał a Ogród Oliwny niezmiennie był przedmiotem czci ze strony wiernych. Nie ominęły go burze dziejowe. Stał opuszczony do roku 1847. Od 1666 roku miejscem tym opiekują się franciszkanie. Kiedyś wielki gaj, dziś zaledwie kilka drzew o częściowo zmurszałych pniach. Zwietrzałe wydają się być martwe, lecz przeczą temu gałęzie pokryte listkami i owocami.

Botanicy twierdzą że drzewo oliwkowe może żyć wiele setek lat. Z obserwacji wiadomo, że korzenie starego drzewa wypuszczają młode pędy, które z biegiem czasu rozrastają się w drzewa. Czy drzewa rosnące w Ogrodzie Getsemani są tymi samymi, które rosły w czasach Chrystusa? Nie wiem, ale faktem jest, że po dziś dzień rosną tu wielosetletnie drzewa oliwne o powyginanych i skręconych pniach, potwierdza tradycyjne przekonanie, że w ich cieniu rozegrały się wydarzenia ostatniej nocy przed pojmaniem Jezusa. Obecnie Ogród tworzy 8 bardzo starych drzew oliwnych. Mogły one wyrosnąć z tych samych korzeni drzew z czasów Chrystusa. Oliwki z tamtego czasu, w cieniu których modlił się Jezus wycięli Rzymianie podczas oblężenia Jerozolimy w roku 70 do budowy wież i machin oblężniczych. Drzewa znajdują się za żelaznym ogrodzeniem z bizantyjskimi motywami i tworzą duchową atmosferę wizyty w Getsemani.

Samo Getsemani to grecka forma hebrajskiej nazwy „Gat-Szemane”, co znaczy „tłocznia oliwy”. Za kamiennym ogrodzeniem rosły drzewa oliwne i znajdowała się grota, w której można było nocować, a obok niej tłocznia. Jezus często przebywał w tym miejscu wraz ze swymi uczniami i dlatego Judasz wiedział, gdzie ma Go szukać.

Niestety nie ma już tłoczni oliwy, od której przed paroma tysiącami lat Ogród wziął nazwę. Ale nadal rosną kilkusetletnie oliwki, poskręcane, jakby o wielu pniach - jedne z najstarszych na świecie. Delikatny szelest ich liści zmusza do głębokiej zadumy…

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11