Powstała pierwsza kompletna interpretacja teologiczno-historyczna i etnograficzna fenomenu kapliczek przydrożnych Kotliny Kłodzkiej.
Dotychczasowe nieliczne opracowania dotyczące małej architektury sakralnej, tzw. „Bożych młynów” nie uwzględniały przejawów pobożności ludowej wiernych. Były raczej jedynie opisami tejże architektury.
Ks. prof. Tadeusz Fitych z Kudowy Zdroju po raz pierwszy postanowił wyraźnie zaakcentować przestrzeń sakralną przydrożnych kapliczek i krzyży. – Ogrom wiedzy autora wynikły z bogatego materiału archiwalnego, obserwacyjnego i socjologicznego każe nam stwierdzić, że opracowanie tego tematu zasługuje na wysokie uznanie – mówi ks. prof. Jan Górecki z Uniwersytetu Śląskiego. Temat został opracowany w formie wystawy.
Zawiera ona fotografie, mapki, wykresy, świadectwa oraz syntezy historyczno-kulturowe na temat 202 obiektów małej architektury sakralnej na pograniczu kudowsko-nachodzkim. Panujący tutaj klimat kulturowy był zdominowany przez ludową duchowość pasyjną. Stąd wśród opisanych obiektów, powstałych w okresie 1707-2008 znajdujemy aż 12 Grup Ukrzyżowania, 32 „Męki „Pańskie” i 57 różnego typu krzyży (o wysokości do 7 metrów).
– Wydawać by się mogło, że czas tych krzyży i kapliczek, znaków wiary ludzi, którzy je stawiali skończył się, że są one reliktami przebrzmiałej i zamierzchłej obyczajowości – mówi ks. Tadeusz Fitych. – Można sądzić, że obumierają na swój sposób, murszejąc i próchniejąc, tak jednak nie jest. W dobie macdonaldyzmu i globalizacji, komputerów i podróży kosmicznych, wieżowców oraz banków piękniejszych niż świątynie, nadal wznosimy kapliczki i nisze, ustawiamy krzyże obok swych domów, na placach fabryk i miast, pośród pól i łąk, wzgórz i zagonów. Ich estetyka jest już jednak inna.
– Polska, a także Ziemia Kłodzka zwana przecież „Krainą Pana Boga”, Herrgottsländchen, Grafschaft Glatz – kontynuuje ks. prof. Fitych – była i jest krajem ludzi wierzących. Ta niekwestionowana prawda odzwierciedla się również w kudowsko-nachodzkim, wiejskim i miejskim krajobrazie. Rodzimy się, żyjemy i umieramy pośród kościołów, cmentarzy, kapliczek i krzyży przydrożnych.
W założeniu autora cel przedsięwzięcia ma trojaki charakter. Złożenie hołdu Janowi Pawłowi II, przy szlaku turystycznym z Jego imieniem, przy którym znajduje się wiele z prezentowanych kapliczek. Po drugie chodziło o inwentaryzację i kompleksową informację m.in. poprzez wydanie książki-albumu na rzecz tożsamości miasta i rozwoju turystyki kulturowej. Przede wszystkim zaś, wystawa „Boże młyny” jest próbą zachowania w pamięci ginącego piękna i wartości, które ono ze sobą niesie. Konsekwencją tego ma być opracowanie programów z myślą o rewitalizacji oraz ratowaniu zniszczonych krzyży i kapliczek przydrożnych.
Wystawa będzie otwarta do 31 maja w sali koncertowej w Pijalni Wód Mineralnych w Kudowie Zdroju w godzinach 8:00 - 20:00, po czym odwiedzi szereg miast polskich i czeskich.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Wychowanie seksualne zgodnie z Konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa”
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.