Podarować swój czas komuś, kto ma go już niewiele, usiąść przy łóżku chorego, wysłuchać, czasem po prostu być. To całkiem sporo, choć wydaje się mało. Nie mogą podawać leków, nie wyleczą, ale to dzięki nim – wolontariuszom – hospicja bardziej przypominają dom niż sale szpitalne.
W tym roku organizatorzy kampanii „Hospicjum to też Życie” zachęcają do wolontariatu głównie osoby, które czas pracy zawodowej mają już za sobą. Obalają w ten sposób przekonanie części Polaków, że wolontariat to zadanie głównie dla ludzi młodych.
Z doświadczeń hospicjów wynika bowiem, że osoby w wieku emerytalnym mają im bardzo dużo do zaoferowania. Wolontariat hospicyjny to nie tylko praca przy chorym, ale też pomoc w biurze, ogrodzie, transporcie sprzętu medycznego i rodzin chorych, organizowaniu akcji charytatywnych. Tu często przydaje się doświadczenie, które osoby na emeryturze posiadają. Cenni są dla hospicjów wolontariusze z doświadczeniem medycznym, ale brak takiego doświadczenia w żadnym stopniu nie przeszkadza w niesieniu pomocy.
Do bezpośredniego kontaktu z chorymi i ich bliskimi wolontariusze dochodzą stopniowo, zwykle dopiero w trakcie kilkumiesięcznego kursu medycznego. Po szkoleniu z psychologiem i wielu rozmowach z pracownikami hospicjum i bardziej doświadczonymi wolontariuszami. Wolontariat to nie tylko pomoc potrzebującym, ale też wielka satysfakcja dla udzielających pomocy. Szczególnie osoby, które zamknęły już okres pracy zawodowej mogą pomagając, wypełnić lukę powstałą po przejściu na emeryturę. Wolontariusze w dojrzałym wieku zazwyczaj angażują się na dłużej, mają cenne doświadczenie zawodowe i życiowe, a także sporo wolnego czasu. Są szczególnie cenni dla hospicjów.
W najbliższą sobotę 10 października przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej. Tego dnia wszystkie hospicja biorące udział w kampanii „Hospicjum to też Życie” włączą się w międzynarodową akcję „Głosy dla Hospicjów”. Podczas koncertów zorganizowanych specjalnie na tę okazję będą promować ideę opieki hospicyjnej. W dotychczasowych koncertach „Głosy dla Hospicjów” występowali już m.in. Stanisław Soyka, Urszula Dudziak, Raz Dwa Trzy, Lao Che, Renata Przemyk.
Poza koncertami „Głosy dla Hospicjów”, w październiku i listopadzie tego roku uczestnicy VI kampanii „Hospicjum to też Życie” organizować będą spotkania promujące wolontariat hospicyjny, dni otwartych drzwi w hospicjach oraz kursy dla wolontariuszy medycznych.
Kampania pozyskiwania wolontariuszy ma ogromne znaczenie dla działalności hospicjów w Polsce. Co trzecie hospicjum w naszym kraju w początkach swojej działalności oparte było na wolontariacie.
Kampanii towarzyszy zbiórka publiczna. Środki na wsparcie polskich hospicjów pozyskiwane będą poprzez całoroczny charytatywny sms o nr 7279 o treści POMAGAM (2,44 zł z VAT) lub wpłaty na konto Kampanii: 93 1540 1098 2001 5562 4727 0011
Środki zebrane w ramach tej zbiórki przeznaczone będą na zakup leków i sprzętu medycznego dla pacjentów ośrodków paliatywno-hospicyjnych, pomoc dla dzieci osieroconych będących pod opieką hospicjów, prowadzenie szkoleń dla personelu medycznego hospicjów.
Hospicja uczestniczące w kampanii organizować będą lokalne zbiórki publiczne, a pieniądze zebrane w ten sposób wykorzystywać będą na swoje potrzeby. Dla wielu hospicjów takie pozyskiwanie środków jest koniecznością, bowiem kontrakty podpisywane z Narodowym Funduszem Zdrowia zaspokajają jedynie ok. 2/3 potrzeb przeciętnego hospicjum.
Dużym wsparciem finansowym dla Fundacji Hospicyjnej oraz wielu hospicjów w Polsce są pieniądze przekazywane im w postaci 1% podatku dochodowego, apelujemy więc do podatników, aby rozliczając się z fiskusem pamiętali o swoich lokalnych hospicjach (lista dostępna na www.hospicja.pl) i Fundacji Hospicyjnej (KRS 0000 201 002).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.