Gdyby imię Izydor napisać z angielska (easy door), oznaczałoby „łatwe drzwi”. Czy to wystarczyło, aby średniowieczny biskup został patronem Internetu? Świętego wspominamy 4 kwietnia.
Patron internetu
Ks. Tomasz Jaklewicz
Żył na przełomie VI i VII wieku. Ogrom jego dzieł zdumiewa. Św. Izydor nie był oryginalnym pisarzem, ale za to pracowitym do bólu. Jego księgi były na ogół wypisami z innych dzieł. Wiele miało charakter encyklopedii pisanych jasnym, zrozumiałym stylem. Jego prace wywarły wielki wpływ na średniowiecze i ocaliły wiele skarbów literatury antycznej. Największym dziełem były „Etymologie” – prawdziwa encyklopedia całej świeckiej i duchowej wiedzy ówczesnych czasów w dwudziestu (!) księgach. Ponadto Izydor był autorem wielu dzieł historycznych, teologicznych i egzegetycznych. Pisał także wiersze i listy.
Pochodził z Nowej Kartaginy ze znakomitej rodziny rzymsko-hiszpańskiej. Jego rodzice przenieśli się do Sewilli. Ponoć jako chłopiec nie lubił nauki. Po śmierci rodziców wychowaniem młodszego rodzeństwa zajął się najstarszy brat, św. Leander, który był wówczas arcybiskupem w Sewilli. Kiedy umarł, jego miejsce zajął św. Izydor. Rządząc metropolią przez 35 lat, umacniał Kościół w Hiszpanii. Zwoływał synody, zakładał szkoły biskupie i domy zakonne. Założył własną bibliotekę i skryptorium. Uważał, że należy kształcić młodzież oraz podnieść poziom moralny i intelektualny duchowieństwa. Przewodniczył IV Synodowi w Toledo (633), na którym ułożono symbol wiary i ustalono jednolitą liturgię.
Zasłynął jako mówca i kaznodzieja. Przed śmiercią publicznie wdział pokutny wór i błagał, aby mu odpuszczono jego winy i modlono się za niego. Zmarł 4 kwietnia 636 roku, w wieku 82 lat. W roku 1063 jego relikwie przeniesiono do miasta León, gdzie spoczywają do dziś. Św. Izydor z Sewilli uchodzi za najwybitniejszego z świętych biskupów, jakich wydała Hiszpania.
W roku 1999 Papieska Rada do spraw Środków Społecznego Przekazu ogłosiła św. Izydora z Sewilli patronem Internetu, ponieważ był twórcą pierwszych w historii baz danych. Izydor łączył najlepsze wartości antyku ze spuścizną Ojców Kocioła. Był pomostem między starożytnością a średniowieczem. Niesamowita jest ta historia. Nie dajmy sobie wmówić, że średniowiecze to tylko inkwizycja i wyprawy krzyżowe. Nie byłoby współczesnej Europy, a może i naszych komputerów, gdyby nie pracowitość, rozum i wiara ludzi takich jak św. Izydor. Patrona Internetu można prosić, byśmy przed naszymi komputerami mądrzeli, a nie głupieli.
Myśl: "Ucz się, jak gdybyś miał żyć wiecznie, żyj – jak gdybyś miał umrzeć jutro" (św. Izydor
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.