Łatwe wejście - św. Izydor

Gdyby imię Izydor napisać z angielska (easy door), oznaczałoby „łatwe drzwi”. Czy to wystarczyło, aby średniowieczny biskup został patronem Internetu? Świętego wspominamy 4 kwietnia.

Nauczyciel wieków średnich
Podczas swego długiego biskupstwa Izydor umacniał Kościół w Hiszpanii, zwołując synody, tworząc szkoły i domy zakonne. Przewodniczył synodowi w Sewilli w 619 r. oraz w Toledo w 633, gdzie ze względu na jego wyjątkowe zasługi - jako najwybitniejszego nauczyciela wiary w Hiszpanii - udzielono mu pierwszeństwa przed arcybiskupem Toledo.

Uznawany jest za głównego przedstawiciela tzw. renesansu wizygockiego. Izydor pragnął nawrócić hiszpańskich Gotów, zwolenników herezji ariańskiej. W tym celu przeredagował księgi liturgiczne, znane jako ryt mozarabski. Przez całe wieki Izydor znany był jako „nauczyciel wieków średnich”. 20-tomowa Księga Etymologii czyli Początków (ORYGINUM SIVE ETYMOLOGIARUM LIBRII XX) prezentowała całość ówczesnej wiedzy świeckiej i duchowej, dostępnej w VII wieku w Europie. W innym dziele, Chronica Maiora, omawiał dzieje świata od stworzenia, czerpiąc z innych dzieł historyków kościelnych oraz własnej znajomości historii Hiszpanii.

Izydor uzupełniał także o postacie wybitnych Hiszpanów zbiór biografii stworzony przez św. Hieronima. Napisał historię Gotów, Wandalów i Swewów, traktat egzegetyczny „Questiones in Veterum Testaentum”. Był także autorem nowych reguł dla klasztorów, a także dzieł na tematy astronomiczne, geograficzne i teologiczne.

Z sercem otwartym
To był biskup z sercem szeroko otwartym na biednych. Pod koniec życia trudno było się dostać do jego domu w Sewilli z powodu tłumu żebraków i ludzi pokrzywdzonych przez los, stale przebywających w jego murach. Gdy Izydor zdał sobie sprawę z bliskości własnej śmierci, poprosił o przybycie dwóch biskupów. Udali się razem do kościoła i jeden z nich okrył Izydora worem, drugi zaś posypał mu głowę popiołem. Odziany w ubiór pokutny, podniósł dłonie w górę i modlił się o przebaczenie grzechów. Otrzymał następnie Wiatyk, poprosił o modlitwę wszystkich zgromadzonych, wybaczając tym, którzy zawinili coś przeciwko niemu, wezwał zgromadzonych do miłosierdzia, swe ziemskie dobra przekazał ubogim, a następnie oddał ducha Bogu.

Dla użytkowników Internetu otwiera swe podwoje Wirtualny Zakon św. Izydora, „upowszechniający ideały Rycerstwa Chrześcijańskiego poprzez medium Internetu”. Zakon rozbudowuje właśnie swoją globalną cyberstrukturę i zachęca przyszłych zakonników internetową modlitwą:

Wszechmocny i wieczny Boże, który nas stworzyłeś na swoje podobieństwo i nakazałeś szukać wszystkiego, co dobre, prawdziwe i piękne (...) daj nam, byśmy poprzez wstawiennictwo świętego Izydora, biskupa i doktora, podczas naszych wędrówek poprzez Internet kierowali swe dłonie i oczy tylko ku temu, co jest Tobie miłe, i traktowali z miłosierdziem i cierpliwością wszystkie dusze, jakie napotkamy. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

"Herezja pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „wybór”. Ale nie wolno nam wierzyć w cokolwiek, co tylko zechcemy uznać za stosowne, ani też wybierać tego, co ktoś inny uznał za godne wierzenia. Naszymi autorytetami są Apostołowie Boży, którzy nie wybierali tego, w co chcą wierzyć, ale wiernie przekazywali naukę Chrystusa. Tak więc nawet gdyby anioł z nieba nauczał czegoś innego, jest godzien wyklęcia" - św. Izydor.

Misja Kościoła w erze komputerów
"Z pewnością winniśmy być wdzięczni nowej technice, która pozwala nam gromadzić informacje w ogromnych systemach sztucznej pamięci stworzonych przez człowieka, umożliwiając przez to szeroki i bezpośredni dostęp do wiedzy stanowiącej nasze ludzkie dziedzictwo, do tradycji i nauczania Kościoła, do słów Pisma Świętego, do nauczania wielkich mistrzów duchowości, do historii i tradycji Kościołów lokalnych, do zakonów i instytutów świeckich, do idei i doświadczeń prekursorów i innowatorów, twórców instytucji dających nieustanne świadectwo obecności między nami, miłującymi Ojca, który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare (por. Mt 13,52)" - fragment orędzia Jana Pawła II na XXIV Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu 1990 roku.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6