Patronki normalnych - św. Agata

Św. Agata zatrzymała lawę zalewającą Katanię. Dziś trzeba ją prosić o zatrzymanie lawy nieczystości.

Św. Agata należy do czterech dziewic męczennic Kościoła z pierwszych wieków, których liturgiczne wspomnienia przypadają na miesiące jesienno-zimowe. Prócz Agaty to: Cecylia (22 XI), Łucja (13 XII) i Agnieszka (21 I). Imiona czterech dziewcząt pojawiają się w kanonie rzymskim, czyli I Modlitwie Eucharystycznej.

Przekazane przez tradycję ich życiorysy mają bardzo podobny schemat. Wszystkie cztery są piękne, młode i dobrze urodzone. Wszystkie ulegają w młodości fascynacji Chrystusem. Z miłości do Niego ślubują dziewictwo. Ten ślub wywołuje wściekłość otoczenia, nieraz najbliższej rodziny lub niedoszłych amantów. Ich czystość zostaje poddana jakiejś próbie zniesławienia. Wszystkie giną ostatecznie męczeńską śmiercią zadaną w okrutny sposób.

Życie św. Agaty nie odbiega od tego schematu. Pochodziła z Katanii, miasta na Sycylii, położonego u stóp wulkanu Etna. Urodziła się około 235 roku w zamożnej rodzinie. Kiedy złożyła ślub dziewictwa, konsul Kwicjan, który próbował ją zdobyć dla siebie, oddał ją „pod opiekę” prostytutki imieniem Afrodyssa. Agata nawet w domu publicznym ustrzegła swojej niewinności.

Wyszukane tortury, którym poddano dzielną Sycylijkę, polegały na obcięciu piersi i rzuceniu jej na rozpalone węgle. Zaraz po męczeńskiej śmierci chrześcijanie otoczyli grób Agaty wielką czcią. Rok później wybuchła Etna. Katanii groziło zalanie lawą. Mieszkańcy modlili się o ocalenie miasta od zagłady, wzywając wstawiennictwa św. Agaty. Dla powstrzymania niebezpieczeństwa posłużyli się wtedy jej welonem. Miasto zostało uratowane. Mieszkańcy Katanii do dziś żywią wielką cześć dla swojej patronki.

Dają temu wyraz podczas jej dorocznego święta. Obchody ku czci św. Agaty porównywalne są tylko z procesjami podczas Wielkiego Tygodnia w Sewilli. Tego dnia blisko milion ludzi (mieszkańców i gości) podąża ulicami miasta w barwnym korowodzie za srebrną statuą św. Agaty. Wiara, tradycja, folklor łączą się w żywiołowym święcie.

Święta Agata czczona jest jako orędowniczka w niebezpieczeństwie pożaru i patronka ludwisarzy. W Polsce pojawił się zwyczaj święcenia w jej wspomnienie chleba, soli i wody, które mają chronić dom przed ogniem. Za swoją patronkę obrały ją także kobiety dotknięte nowotworem piersi.

W naszych czasach św. Agatę i jej trzy święte „koleżanki” można by uznać także za patronki młodzieży zagrożonej zalaniem przez lawę nieczystości. Żyjemy w świecie przesyconym erotyką. Seks wyzwolony z wszelkich reguł promowany jest przez TV, Internet, kolorową prasę czy presję rówieśników.

W tych sprawach świat stanął na głowie. Za nienormalne uważa to, co powinno być normalne, i odwrotnie. Niełatwo młodym odnaleźć orientację, zwłaszcza gdy rodzice unikają tematu. Mężne dziewczyny sprzed wieków mogą być zachętą dla dzisiejszych dziewcząt i chłopców, by powalczyli o czystość, by umieli grzech nazwać po imieniu i nie ulegali presji nieczystości. Normalności nie trzeba się wstydzić.

Patronki normalnych - św. Agata   Bergognone (PD) Św. Agata Sycyljska

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Agata
  20.07.2018 20:32
  MÓDLMY SIĘ WIĘCbyśmy pracowali nad ulepszeniem i zbawieniem duszy,
  Abyśmy się strzegli pychy, chciwości i samolubstwa
  Abyśmy unikali grzechów i wszelkiej podłości, módl się za nami,
  Abyśmy byli zgodnym, rozważnym, wiernym Bogu narodem,
  Abyśmy się strzegli bezbożności i barbarzyństwa,
  Abyśmy sumiennie spełniali swoje obowiązki,
  Abyśmy przeszli przez życie dobrze czyniąc,
  Abyśmy z tobą Boga wiekuiście chwalili modlimy się i przed zalewem nieczystości i chciwości, egoizmowi obojętności i braku wrażliwości na drugiego człowieka modlimy się
 • urszula5566@wp.pl
  05.02.2019 08:45
  Św Agato męczennico wspomóż nas łaską wytrwania w bólach i cierpieniach które z miłoscią będziemy ofiarować Chrystusowi i otocz nas wszystkich swoją miłoscią i opieką.
 • Marcin
  05.02.2019 11:01
  Święta Agata naprawdę chroni od pożaru.
 • ewa
  06.02.2020 10:36
  Święta Agato wyproś nam łaskę ochrony przed nieczystością w moim małżeństwie i dobre zakończenie spraw związanych ze zdradami męża, jego pomówieniami i oskarżeniami, braku skruchy i wiary. Proszę o dar wybaczenia dla mnie i dar opamiętania dla niego. Ewa
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11